O Bizim De Yiğit Abimizdi! Öğrencileri Olarak İlhan Hoca…

Kalbinin hayat bulmuş en güzel haliyle! Kocaman kalbe sahip bir adam düşünün; fakat! O kocaman kalp, her anı ile en güzel şekilde tertemiz kalmış şekilde İlhan hocamızın bedeninde! 15 Temmuz… Bir ay öncesi…

Biz, onun tertemiz düşüncelerini, karakterini, abiliğini – babalığını; ne şanslıyız ki hocalığını tanımış Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri / mezunları olarak, onu herkesin sevmesi adına! Öğrencilerinin gözünden anlatıyoruz.

2012 senesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünü kazanmış, hayatımın en güzel zamanlarını geçireceğim üniversiteye adım atmıştım. 2012… Hocalarımızın konuşmaları, tavsiyeleri derken bölüm başkanına sıra geldi. İlhan Varank, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü başkanı… Karşısında üniversiteye daha yeni adım atmış, etrafına kuşkulu gözlerle bakan, biraz daha kulaktan doğma ‘üniversite hayat bilgileri’ ile konferansa gelmiş öğrenciler… Gülümsemesi ile konuşan İlhan hocamızın karşısında, öğrenci ister istemez kendini rahat hissediyor, rahatlıyor. Hani biraz disiplinin sertliğini öğrencilerin ona uymak isteyeceği şekilde anlat be adam! Yok. Öyle güzel gülümseyerek, karşısındakini sıkmadan anlatıyor ki öğrencisinin hocasını sevmesi için gerekli ilk sebep gerçekleşiyor!

Öğrencileri İlhan hocasını sevmeye başlıyor!

2012, 2013 derken… Öğrencilerinin yanında olmayı tercih eden, her anında problemlerini çözmeye, destek olmaya kendini adamış o güzel kalbe sahip olan hocamız! İlhan hocasının yanına giden bir öğrenci, kolay kolay isteğinin reddedildiğini duymaz.

“Hadi yapalım! Belgeleriniz yanınızda mı?”, “Siz planınızı yapın, ben bütün izinleri veriyorum.”

2014 güz dönemi, Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Kulübü adı altında yaptığımız çalışmalardan bir tanesine İlhan hocanın verdiği tepki…Küçük bir not olarak düşeyim, kulüp olarak yapabileceğimiz her çalışma, İlhan hoca tarafından asla direkt olarak reddedilmedi. Geliştirilmesi gereken kısımları, desteğini eksik etmeden tamamlayıp, yaptığımız çalışmalara desteğini verdi.

Güleryüzünün onda gösterdiği o kadar çok güzelliği var ki! Hocalığı, hatta abiliği-babalığı… Her öğrencisi onu farklı tanıyarak, farklı özelliklerini severek, sevgilerini gösterdi! Eminim! Benim kağıtlara sığdıramayacağım kadar sevdiğim, tanıdığım zaman geçirdiğim bir hocam olarak kendi yazımı burada bitirmem gerekiyor! Diğer arkadaşlarımın da yazıları birbirinden değerli!

HERKESİN ONU SEVMESİ ADINA!

Hakan Şahin, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi 2012-2016

Küçük not: Yazının ait olduğu isimler, yazısının altında olacak şekilde konumlandırılmıştır.

13735094_10207860051033573_4790492304415251595_o

İlhan hoca sınıfta bizi bekleyen güler yüzlü bir ÖĞRETMEN’idi. İlhan hoca merdivende dışarıda bizi görüp halimizi hatırımızı soran hava soğuk diye arabası ile bizi ana kapıya kadar götüren koca yürekli bir ABİ’idi. İlhan hoca kapısını bize sürekli açan bizi sürekli saatlerce dinleyen bir SIRDAŞ’idi, her şeyden öte İlhan hoca eğitim fakültesi için bir BABA gibiydi. Biz İlhan hocanın öğrencileri olarak Babamızı kaybettik Allah Annesi başta olmak üzere tüm yakınlarına sabırlar versin.

Alim Keskin, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Öğrenci- hoca ilişkisinin çok daha ilerisinde, güler yüzünü hiçbir zaman esirgemeyen yeri geldiğinde oturup sohbet edebileceğin bir abi yeri geldiğinde yol gösteren bi rehberdi. İyi ki tanıdım seni vatan uğruna canını feda eden güzel insan ❤️

Esra Bülbül, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi Yüksek Lisans

Öğrencilerinin aldığı eğitimin kaliteli olmasına dikkat edip bu yönde çalışmalar yürüten, bizi geleceğe kalifiyeli birer insan olarak hazırlamak isteyen hocamızdı. Fakülteye girdiğimde İlhan Hocayı görürsem illaki selamlaşırdık, bazen birbirimize takılırdık. “Microsoft Word”deki word kelimesini yazıldığı gibi söylerdi. Hocam öyle okunmuyor ama demiştim, ben öyle istiyorum deyip gülmüştü. Profesör olduğunda “Artık bir baklava ısmarlarsınız hocam” demiştim. Ismarlayacaktı, çok üstünde durmadım nasılsa bir gün ayarlardık o işi, amacım baklava değildi çünkü, sadece takılıyordum hocama. Ama şimdi o gün hiç gelmeyecek…Ruhu şad olsun.

Erencan Dağlar, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Eğitimdeki doğru tespitleriyle bize yön veren, ışık tutan yeri geldiğinde bizlerin abisi olan çok önemli bir eğitimciydi. Pozitif ve güler yüzlülüğüyle hem öğrencileri hem de meslektaşları tarafından sevilen ve sayılan bu denli donanımlı eğitimcimizi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz.

Tina Hanamirian, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Hiçbir öğrencisini ayırt etmeden herkese güler yüzle davranırdı hocamız. Geleceğe dair bize hep ışık tuttu. Unutmayacağız, mekanı cennet olsun

Sinan Söylemez, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan hocamız hakkında ne desek az. Onu ne kadar anlatmaya çalışsak da yine az. Öncelikle üçüncü sınıfın başında okulda kısmi zamanlı asistan öğrenci olarak çalışma başvurusu yapmıştım. Bizim bölümün öğrenci açığı olmasına rağmen beni ve üç diğer arkadaşımı kütüphaneye vermişlerdi. İki arkadaşım henüz ilk dönem bitmeden yoğunluk sebebiyle işlerini bırakmışlardı. İlk dönemin sonuna doğru İlhan hocayla karşılaştığımda her zamanki sorusunu sormuş “ne yapıyorsun var mı çalıştığın bir yer” demişti. Kütüphanede çalıştığımı duyduğunda ise hemen bölüme aldırmak için uğraşmıştı. Ben ve kütüphanede çalışan diğer arkadaşım Mehmet ikinci döneme kendi bölümümüzde başlamıştık.

İkinci bir anım ise yine asistanlık dönemimden. Bir gün karşılaştığımızda “bana bi uğrar mısın bilgisayarıma virüs girmiş bakmaya vaktim olmuyor” demişti. Hemen koştum gittim odasına. Laptop bilgisayarını açtı, şarjını kendi taktı, bilgisayarını hazır hale getirene kadar bana dokundurmadı. Sonra ben bilgisayarı ile uğraşırken eski bir öğrencisi geldi hocamızı ziyarete. Beni odadan çıkarttırmadı, yanımda konuştular. Öğrencisinin işe girmesine vesile olmuş, teşekküre gelmiş öğrencisi de. Yanında da tatlı getirmiş. “Kesinlikle almam, tatlı için yapmıyorum bunları, siz iyi yerlerde olun bu bana yeter” dedi İlhan hocamız. Ama öğrencisi çok ısrar etti ve giderken tatlısını bıraktı. Sonrasında ben bilgisayarda işimi hallettiğimi söylediğimde öğrencisinin getirdiği tatlıyı ısrarla bana vererek arkadaşlarımla yememi söylemişti.
Okulumuzdaki tüm hocalarımın bende yeri farklıdır. Hepsiyle anılarım olmuştur. Ama İlhan hocamız her zaman çok farklı, çok babacan birisiydi. Allah mekanını cennet eylesin.

Mervenur Horasan, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan Hocayı ilk olarak birinci sınıfta tanıdım, hatta ilk dersimiz onunlaydı. Bizlere yani yeni BÖTE öğrencilerine bölümle ilgili son gelişmeleri anlattı, FATİH projesini, yapabileceklerimizi, kendimizi nasıl geliştireceğimizi aktararak ufkumuzu açtı. Her hafta mutlaka ödevi olan İlhan Hocamız kendini asla unutturmazdı. Herhangi bir sorunu rahatlıkla konuşabileceğin arkadaş gibi bir hocaydı. Her zaman fikirlerini söyler ve zor olanı başarmanı isterdi. Sırf vejetaryen olduğum için beni tebrik eden dünyadaki tek insan İlhan Hocadır. İşte ufku bu kadar açıktı. Hiç unutmadığım da bir hatıramız var onunla, genelde okula ara tatilde birkaç gün geç gelen bir öğrenciydim. Yine birkaç gün geç gelmem sonucunda İlhan Hocanın ilk dersini kaçırdım. Geldiğim hafta hemen “Nur geçen hafta yoktun, neredeydin?” dedi. Tabi şaşırdım çünkü elinde yoklama kağıdı bile yoktu. O an gözlerinin içine baktığım için okula bir hafta geç geldim hocam diyemedim, utandım ve “Hocam bir yere kadar gitmiştim.” deyiverdim. O da güldü ve “Sanırım gittiğin yerde çok sıra vardı, sonra okula yetişemedin.” dedi. Tüm sınıfça güldük, havayı o kadar güzel yumuşatıp espriye bağlamıştı ki, bu anımızı hiç unutamam. Hangi öğrenci derse gelmedi ezbere bilirdi. 2015 yaz ayında tüm hocalarımızı ziyarete gittiğim bir gün, iş hayatı ile ilgili o kadar güzel öğütler verdi ki, hala aklımda hepsi de… Öğrencilerinin her zaman yanında, destek olmak için elinden geleni yapan biricik İlhan Hocam, sizi unutmayacağız.

Nur Faden Karaçam, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan hoca, bu okulda okuduğum süre boyunca benden ve tüm öğrencilerinden desteklerini asla esirgemedi. Kendini eğitime ve iyiliğe adayarak hep örnek aldığım bir insan oldu. Yaptıkları asla unutulmaz. Hep hatırlayacağım, bana çok katkısı olan bir hoca oldu. İlhan hoca ile karşılaşmanın, onu hayatının bir anında tanımanın büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Onu sonsuza kadar yaşatabilmek dileğiyle…

Zeynep Yalınız, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

2010 yılında üniversiteye başladığımız ilk yıldan mezun olana kadar bölüm başkanlığımızı yapan, çeşitli derslerimizde bizi aydınlatan ve mezun olsak bile iletişimini asla koparmayan İlhan hocamız ile ilgili söylenecek o kadar şey var ki, hangi birini kaleme almalı? Geriye asla unutulmayacak anılar ve en son editörlüğünü yaptığı ve birçok kişiye olduğu gibi bana da hediye ettiği kırmızı kaplı kitabı kaldı. Şimdi kapağını açıp okumaya başlasam gözyaşlarım dinmeyecek biliyorum. Kıymetli İlhan hocam, benden ısrarla istediğiniz ama bir türlü vakit ayıramadığım bir iş vardı, er geç onu tamamlayacağım söz veriyorum. Nur’lar içinde yatın sevgili hocam, melek hocam… Sizi tarifsiz seviyoruz, sizsizliğe çok zor alışacağız ve sizi asla unutmayacağız!!!

İlhan Varank

Ebru Karayılmaz, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan hocam, güzel yürekli insan… Onu birkaç kelime ile anlatmak imkansız. O bir hocadan daha fazlasıydı bizim için. Ne zaman bir sorunumuz olsa ya da bir sıkıntımızı paylaşmak istesek hemen ilk o gelirdi aklımıza. Bizi her gördüğü yerde hal hatırımızı sormadan geçmezdi yanımızdan. Sen bize sadece öğrettiklerinle değil yaptıklarınla da örnek oldun. Bizler senin yetiştirdiğin öğrencileriz ve şimdi sıra bizlerde. Yaptığımız iş ne olursa olsun senin gururunu yaşatacağız. Gönlümüzde büyük yer ettiniz İlhan hocam. Sizi çok özleyeceğiz…

Yasemin Çiçek, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Yazıp yazıp siliyorum çünkü iyi bütün kelimeler hoca da mevcuttu. Öğrencilerine cesaret aşılardı. Öğrencilerini severdi, korurdu. Makam, mevkileri önemsemezdi. Herkesin gözlerine bakıp dinlerdi , hocaya bir şey anlatırken değerli hissederdik kendimizi .Dinlemeyi iyi bilirdi .Bize bir şey öğretirken ki heyecanı kaç yıldır öğretmen olmasına rağmen kaybolmamıştı . Çünkü gerçek bir öğretmendi.

Firdevs Kadıncıoğlu, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Öyle bir hoca düşünün ki; öğrencisini kollayan, gözeten, haksız dahi olsa kimsenin içinde eleştirmeyen, ahlaki değerlerini göstererek ve uyararak öğreten biriydi. Her gidenin arkasından iyi insandı derler ama İlhan Hoca iyi insandan da öte harika bir insandı! Ne mutlu öğrencisi olmuşuz, tanımışız. Bu kadar öğrencisinin arkasında durup onun için uğraşan bir hoca daha tanımam mümkün değil. Hepimizi evladı gibi sahiplendi. O bizim Yıldızımız, liderimiz, akıl hocamız idi. Peygamberlere komşu etsin Rabbim!

Şüheda Fidanoğlu, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan hocam bir tebessümüyle, kişiliğiyle, öğrettikleriyle, adamlığıyla yüreklere işleyen bir hocaydı. Kendisine her zaman hayrandım. Beni materyal dersinden bırakmıştı devamsızlık sebebiyle, kızmıştım ilk zamanlarda ona… Sonra bunların hepsinin bizim iyiliğimiz için olduğunu anladım.” Bir öğrenci eğer 3 ders devamsızlık yaparsa o dersi kaçırmıştır, bundan sonra gelse de onun faydasına bir şey olmaz çünkü dersler onun için verimli olamaz, anlayamaz.” Daha iyi bir eğitim almamız için daha iyi yerlere gelebilmemiz içindi bunlar. Koca yürekli adam. Seni hep tebessümünle hatırlayacağım. Bana verdiğin tavsiyeleri asla unutmayacağım. İlhan Hocam! Ruhun şad olsun sen hepimizin yüreklerindesin.

Büşra Şener, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan Hoca ile kardeşim Büşra Şener’in bölüm derslerini konuşmak amacıyla görüşmüştük, bizi rehberlik anlamında çok güzel yönlendirmişti ve motive etmişti. Güzel insan İlhan Varank’a Allah’tan rahmet diliyorum.

Özlem Şener, Büşra Şener’in Velisi

Hak ve hukuka önem verdiğini, ödevlerinde ve projelerinde hassas puanlama yapmasından anlamıştım. Hak edene hakkını vermekten hiçbir zaman çekinmedi. Umuyorum Allah’ta kendisine hakettiği Cennet-i Âla’yı verecektir. Farabi Öğrencisi olarak da olsa İlhan hocayı tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Cihan Çimen, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan hoca okula ilk geldiğimde bana en çok yardım edendi. Beni her görünce selam söylüyordu ben de merhaba dediğim zaman (bana selamünaleyküm diyebilirsin) dedi. Bölümde tek Suriyeli olduğum için seni haksız eden rahatsız eden varsa bana gelirsin dedi bana. Çok iyi bir hocaydı ondan seneye ders alacaktım 🙁 Artık okulda Allahtan kimse benim sırtımda olmayacak. Çok üzüldüm ağladım inanamadım. Çok büyük bir insan kaybettik Allah onu rahmet eylesin mekanı cennet olsun ailesine sabır versin.

Sara Kadour, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Özellikle zor günlerimizde hep yanımızda oldu. Memuriyete başladıktan sonra derslerime devam konusunda sıkıntılar yaşayınca İlhan hocamdan bu konu hakkında yardım istedim. O da sağ olsun beni geri çevirmedi. Özellikle ders seçimlerimde ve kendi derslerinde mutlaka tüyo verirdi. Her gördüğümde selamımızı eksik etmezdik. Sadece öğrencilerin değil velilerin de çok sevdiği bir hocaydı. Velilere selam söylemeyi asla ihmal etmezdi. Sevgi dolu büyük bir insandı. Gönlü ZENGİN, SAMİMİ ve DOSTANE bir insandı. Böyle bir eğitim sistemine rağmen okuma isteğimi güçlendiren çok nadir hocalarımdandı. Okula her gidişimde onu her an görecekmişim gibi olacak. Mekanı cennet olsun nur içinde yatsın hocam benim.

Aziz Eren Elmas, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan hocamız her zaman destekçimiz olmuştur. Bizi hep iyiye doğruya yönlendirmiş öğretmenliği sevdirmiştir ve daha daha sayamadığım çok şey. Allah rahmet eylesin.

Yasemin Duran, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Hayatımda tanışma fırsatı bulduğum ender insanlardan biri anlayışlı sevgi dolu babacan tavırlı alçak gönüllü ve insanların gözünün içine bakarak konuşan ve her sözü dolu yapıcı ve yol gösterici bir kişilik sahibiydi güzel insandı Allah Rahmet Eylesin bu ölüm ona hiç yakışmadı hala inanamıyorum sanki hala onunla konuşuyor gibi hissediyorum insan unutulunca ölür Sevgili İlhan hoca kendini asla unutturamayacak kadar karakterli ve iyi bir insandı ışıklar içinde uyu hocam

Ali Elmas, Aziz Eren Elmas’ın Velisi

Gördüğüm en tatlı, en güleryüzlü insanlardan biri. Ardından söylenecek o kadar güzel söz var ki, cümleler yetmez. Kalbimizde her zaman yaşayacak güzel insan…

Yağmur Gür, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Özel hayatıma dair bile bir çok şeyimi paylaştığım tanıdığım en Babacan adamdın sen şimdi bunu yazmak öyle çok koyuyor ki .. İzmir’den arayıp da hocam şu derdim var dediğimde oradan bile dertlerime yetişendin sen. Sonsuza dek kalbimdesin ve her zaman dualarımda olacaksın. Seni çok özleyeceğiz can hocam 🙁

Duygu Asena Öztürk, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Seni nasıl anlatabiliriz ki şimdi biz birkaç cümleyle. O kadar zor ki bu. Sen bizlere ilk anlarımızdan beri o kadar çok şey öğrettin ki. İnsanları sevmeyi, onlara saygı göstermeyi, karşı fikirlere açık olmayı ve tartıştığımızda bile karşımızdakine güler yüzle bakabilmeyi… Evet hocam, sen bize bir insanı insan yapan tüm özelliklerin hepsini öğretmek için büyük çaba gösterdin. Tek bir şey öğretmemiştin bizlere o da ölüm acısıydı onu da maalesef bugün öğrettin. Keşke bu dersinden kaçma imkânımız olsaydı ve sen şu an yanımızda olsaydın, inan biz bu dersinden kalmaya fazlasıyla razıydık. Biliyorum şuan şehitlik mertebenden, bizlere yıldızınla ışık saçarak bakıyorsun ve daima ışık saçmaya devam edeceksin. Gözlerin daima bizim üzerimizde olacak ve bizler yetiştirdiğin öğrenciler olarak her gün senin yıldızını daha da parlatmak için çaba göstereceğiz. Umarım hakkını bizlere bir nebze de olsa helal edersin. Seni daima kalbimizde şükranla taşıyacağız…

Alican Közen, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Benimle ilgilenmeyen insan kaynakları müdürünü arayarak benim yerime azarlayan koca yürekli hocamız. Bizi sahiplendiğiniz gibi biz de sizi sahiplendik, içimiz yandı.

Sevde Kırkoç, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

YTÜ’deki ilk göz ağrım. Okula kayıt işlemlerimde sanki bölüm başkanı değil de arkadaşımmış gibi ilgilenmişti benimle. İnsanlık olarak çok iyi birisiydi. Mevki sevdası yoktu. Mekanı cennet olsun.

Sercan Ayanoğlu, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Konuştuğunuzda kendisini profesör kimliğiyle değil İNSAN olarak karşınızda olduğunu her zaman hissettiğiniz yüzünden tebessüm eksik olmayan sesi hala kulağımda çınlayan Güzel İnsan Güzel Hocam Güzel adam!

Seda Kaya, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Kayıt için okula geldiğim ilk günde konuştuğum ilk kişiydi İlhan hoca. O kadar ilgili, o kadar anlayışlıydı ki.. İlk günden muhabbet sarmıştı birbirimizi. Olmayan abim gibiydi.

Güzel bir haber aldığımda odasına koşardım, beraber sevinirdik. Herhangi biriyle aramız bozulduğunda İlhan hocam aramızı bulurdu. Bir derdim, sıkıntım olduğunda gittiğim ilk kişiydi. Dertlerimi kendi derdi edinen adam gibi adamdı. Bir kere ona bir sıkıntımı söylediğimde aradan Zaman geçmesine, benim bu sıkıntıyı unutmama rağmen o unutmazdı ve her gördüğünde durumların Nasıl olduğunu sorardı. Bize karşı babacan tavırları hiç bir zaman eksik olmadı. Aramızda kıyafetimle ilgili bir esprimiz vardı ve beni her gördüğünde bu konuyla ilgili şakalaşırdı. Ve çok alıngan olan beni, çok çabuk kırılabilen beni, çok çabuk üzülebilen beni bir kere bile kırmadı, üzmedi. Zaten kimseyi de kırıp üzdüğünü görmedim de duymadım da.

Herkes tarafından çok sevilirdi. Hocamı hiç bilmeyen, tanımayan arkadaşlarımın sadece fotoğrafını görmeleri bile hocamı, İlhan hocamızı sevmelerine, içlerinin ısınmalarına yeterli oluyordu.

Yüzünden belliydi iyiliği. Yüzünden belliydi sevecenliği. Kalbi yüzüne yansımıştı. Ama temiz kalpli biricik hocama kıydılar. Bize sadece anılarımızı bıraktılar. Biz eksik kaldık. Yarım kaldık. İçimizde Kocaman bir boşluk var. Bir o kadar da ağır. Bir o kadar tarif edilemez..

Tutamıyorum gözyaşlarımı. Tutmaya çalışıyorum, boğazım düğümleniyor, ama başaramıyorum. Tutamıyorum kendimi. Bizler için, geleceğimiz için canını feda etti hocam. Size çok şey borçluyuz. Ve ben iyi ki öğrencinizim. İyi ki sizin gibi biri beni ve arkadaşlarımı eğitti. Size minnettarız hocam. Sizin yolunuzda ilerlemeyi kendime en önemli görev olarak bildim hocam. İzindeyiz hocam..

Allah ruhunu şad, mekanını cennet eylesin güzel yürekli şehidim!

Ayşe Sirye Tan, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Her başımız sıkıştığında yanına gittiğimizde bizi sıcak gülüşüyle karşılaması, her derdimize ortak olması, verdiği değerli bilgilerle hepimize yol gösterici olması ve daha birçok babacan özelliği… İlhan hocam sanki hep bizimle olacakmış, başımız her sıkıştığında yanına gidebilecekmişiz gibi geliyor. Öyle değerli birini kaybettik ki hiçbirimiz buna inanmak istemiyoruz, dile getirmek istemiyoruz. Buna alışmak çok zor. Seni çok özleyeceğim İlhan Hocam.

Elif Kalenderoğlu, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan hocamın en çok yenilikçi tutumuna hayranım. Hep dersi nasıl verimli kılabilirim diye düşünürdü. Ayrıca herkesle ayrı-ayrı ilgilenen, muhabbet eden hoca düşün ki o da profesör olsun, ama yanında bir profesör gibi değil 10 senelik dost gibi muhabbet eder, hal-hatır sorardı.

Maksat Gr., Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Güzel kalpli, koca yürekli adam. Herkese kucak açan, herkesin derdiyle sanki kendi derdiymiş gibi ilgilenen, öğrencileriyle arkadaş gibi olan fedakar adam.
Ne zaman başımız sıkışsa, hocam şu konuda bir sıkıntımız var desek bizden çok uğraştın. Bununla ilhan hoca uğraşır mı bizi dinler mi dediğimizde yüzümüzü kara çıkartıp yine en önde sen koşturdun. Bize bizden çok değer verdin. Bize nasıl öğretmen olunurdan ziyade nasıl insan olunur onu gösterdin. Sen Prof. Dr. unvanıyla değil; iyi yüreklilikle, cesaretle yüksek mevkiye erişebilineceğini gösterdin bize. Hiç aklımdan gitmiyor sesin, bizlere söylediklerin. Bundan sonra da hiç silinmeyecek aklımızdan. Seni unutmayacağız İlhan hocam. Mekanın cennet olsun inşallah..

Betül Aygün, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan Hoca, hem saygı duyduğunuz hem bir arkadaş samimiyeti gösterebildiğiniz, odasının önünden geçerken mutlaka selam verdiğiniz  fakülte koridorlarında her zaman aranılan isim. Onun için öldü demeyelim, o yaşadı.. Yaşadı ve öğretti. Işığınız her zaman bizimle olacak

Meral Turan, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Yurt dışından geldiğim için bana çok yardımcı oldu her konuda, üniversiteye adapte olmak, eğitim sistemine alışmak vs. Son sınıfa geldiysem onun sayesindedir. Kısaca eğitim fakültesinin en iyi hocası idi.

Almira Spago, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

En babacan öğretmen..  Çünkü her öğrencisi ile bir baba edasıyla ilgilenen dertlerini dinleyen çözüm bulan nadide bir insandı..

SumeyyeGuner

Sümeyye Güner, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

O benim için sadece bir öğretmen değildi. O benim gurbetteki babamdı.

Gül Yılmaz, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

İlhan Varank hocamın cenazesi sırasında üç anım aklıma geldi. Ardından üçünde de ortak bir ders olduğunu fark ettim.

Sanırım 2. sınıftaydım. Hatırlamadığım bir sebepten Furkan ile Beşiktaş Kampüsüne gidecektik. “Ben de oraya gidiyorum” diyerek bizi arabasına aldı. Yolda arabanın lastiği patladı. Lastiği değiştirmek için, o kadar ısrar etmemize rağmen, yardım tekliflerimizi “siz elinizi sürmeyin, üstünüz kirlenmesin, ben hallederim, bak bitti bile” diye diye reddederek lastiği kendi başına değiştirmişti.

Yaz tatilinde okula gittiğim bir ara ziyaret edeyim diye odasına gittim. Selamlaştık. Hal hatır faslını geçtik. “Dur iki dakika bekle bir işim var” dedi. Odadan çıktı. 1 kaç dakikaya 2 bardak çayla geldi. Çay almak için kantine gitmiş. Ben izin vermem, gider kendim alırım diye söylememişti…

Davutpaşa Kampüsüne yapılan camiinin açılışında yan yana teravih kıldık. Oğluyla beraber sakalı şerif ziyareti yaptık. Namazdan sonra dur geç oldu seni bırakayım dedi. Tüm ısrarlarıma rağmen, lojmana gitti anahtarı aldı beni metrobüse bıraktı. Hocayı son görüşümdür…

Öğrencileri olarak hepimize en büyük dersi; bazı etiketleri taşırken, bazı makamlarda otururken, yükseldikçe küçülmenin nasıl bir şey olduğunu göstermek oldu.

Allah şehadetini kabul etsin. İnşallah hakkı hepimize helaldir.

Nurettin Öztürk, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz