Korona Kıskacında Öğrenciler ve Aileleri YKS Sürecini Nasıl Yönetmelidir?

Korona virüsünden korunmak için önce okullar olmak üzere birçok toplu alan kapatıldı. “Evinde Kal” sloganıyla kendi sınırlarımızı oluşturmaya çağrıldığımız bir dönemdeyiz. Her zamanki düzenimizden, rutinimizden çok daha farklı süreçteyiz. Zor. Çok zor. Çünkü sosyal bir varlık olarak yaratılan biz insanoğlu mecburi bir yalnızlaşmaya itilmekte. Psikolojik olarak da zorlanıyoruz. Geçici bir süre olduğunu bilmek ise rahatlatıcı ve bu konuda ne kadar hassas davranırsak süreci daha kolay ve çabuk atlatacağımız bir gerçek.

Zorlu süreçleri verimli değerlendirmek kişilerin özel tedbirlerine ve akılcıl yaklaşımlarına bağlıdır. Bu süreçte bir YKS öğrencisi zamanı nasıl değerlendirebilir, neler yapabilir? Evden çıkmamamız gereken bir dönemde olmak her ne kadar oldukça zor olsa da öncelikle bunu kendimize psikolojik bir baskı etkeni olarak yüklememeliyiz. “Evden çıkmadan ben ne yapacağım ki”, demek yerine “Evden çıkmadan neler yapabilirim?” sorusuna odaklanmak doğru cevabı da beraberinde getirir.

Öncelikle sınava hazırlanma sürecinde sona doğru hızla ilerlediğimiz bu süreçte yeterince yorulmuş olan genç, ailesi ile geçireceği zamanı kendisine moral destek zamanı olarak düzenleyebilir.  Bu konuda alenin de gence yardımcı olması, ortak yaşam alanlarını ve ortak etkinlikleri düzenlemesi gerekmektedir. Ne gibi etkinlikler yapılabileceği ailece beyin fırtınası ile bulunabilir. Kutu oyunları oynamak, belki mutfak masasını masa tenisi alanına çevirmek, el işi etkinlikler yapmak, birlikte sofralar hazırlamak zamanı aktif geçirmenin alternatif yolları olabilir. Ders çalışma stratejilerinden önce neden bunlara değindiğime gelince;  ders çalışmak psikolojik olarak güçlü olmayı gerektiren bir süreçtir. Morali bozuk, canı sıkkın olan genç, derse odaklanmakta zorluk çeker. Zamanının büyük bir bölümünü masa başında, kitapların arasında geçirse de aldığı verim oldukça düşüktür. Bu yüzden önce moral motivasonun sağlanması gerekir. Bu süreçte de neredeyse tüm ailenin günün büyük çoğunluğunu bir arada geçirdiği göz önüne alınırsa, genci dersten başka bir boyuta geçirecek aktiviteler yapmak ailenin sorumluluğundadır.

İşin moral kısmından sonra; evde kalmak zorunda olduğumuz zaman diliminde ders çalışma düzeninin nasıl oluşturulacağına değinelim. Öncelikle müfredat programında gelinmiş olması gereken yere kadar olan konulardan daha ileriki konuları çalışmaya bir süre ara verilmesi mantıklı olabilir. Zira çok büyük ihtimalle derslerin okulda işlenemediği konular sınavda sorulmayacaktır. Bu yüzden bu güne kadar işlenmiş olan konulardaki eksikleri tamamlamaya yönelik bir çalışma programı yapılması mantıklı olabilir. Geçmiş konular tamamen pekiştikten sonra, okulların açıldığı tarihten sonra kalan konuları sınava kadarki zaman diliminde tamamlamak da zor olmayacaktır. Konular baştan eksik görülen yerlerin üzerinde daha çok durulması planlanarak çalışılmalı ve konu testleri çözülmelidir. Tüm dersler tek tek gözden geçirilmeli, ele alınmalı ve biten konular bir çizelge üzerine not alınmalıdır. Çünkü öğrencinin neyi bitirdiğini görmesi ona bir rahatlık sağlayacağı gibi neyi bitirmesi gerektiğini de ona gösterecektir.  Bu konu bitti, diyerek çizelgeye yazarken hissettiğiniz rahatlık düzeyi size o konuyu gerçek anlamda ne kadar bitirip bitirmediğinizi anlatan en önemli ifade biçimidir.

Konular -YÖK’ün de işaret ettiği- gerek ders kitaplarındaki kazanımlardan, gerek konu anlatımlı kitaplardan, gerek konu anlatımlı videolardan ve EBA üzerinden çalışılabilir. MEB’in kazanım testleri de çözülmelidir.

Her güne en az bir deneme koyulmalıdır. Bu, alan denemesi de olabilir, genel TYT-AYT denemesi de.  Günün en sonunda ya da en başında olmak üzere birbirinden çok farklı zaman dilimlerinde deneme çözmek beynin hazırbulunuşluk düzeyini, vücudun yorgun olduğu dönemlerde odaklanma kapasitesini artırmak için önemlidir. Kısacası hep aynı saatte deneme çözülmemelidir.

Bu şekilde; çalışma programını yapmış, programına uymuş, eksiklerinin üzerinde önemle durmuş ve moral olarak da desteklenmiş öğrenciler kriz dönemini değerlendirmiş olarak günlük hayatlarına dönebilir. Başarı için her şeyden önce sağlıklı bir vücut ve psikoloji gerektiğini unutmadan, telaşlanmadan, emin adımlarla ilerlemek her türlü kazancı da beraberinde getirecektir.

Belma Alper Uğurlu
Bilim Uzmanı, Fizik Öğretmeni

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz