Bunları Ben de Bilmiyordum

Bunları Ben de Bilmiyordum, bir anı kitabı değil sadece. Bir pedagoji, deneyim paylaşma, görme, algılama ve bakma biçiminin de anlatısıdır.

Bunları Ben de Bilmiyordum, sadece bir okul öncesi öğretmeninin kasabalarda, gecekondularda ve de kentlerde geçen hikâyesi değildir. Aysel öğretmenin kitabı hayatlarını ideallerine koşut yaşayan iyi ve güzel insanların da hikâyesidir.

Bunları Ben de Bilmiyordum, Aysel öğretmenin yer yer gülümseten yer yer insanın içini burkan (Kalın giyindiğimde vurulduğunda acımıyor) mesleki tecrübelerini paylaştığı, anılarını naklettiği kitabı. Aysel öğretmen hayattan öğrenmenin, biriktirmenin, yaşam boyu öğrenmenin ve yenilenmenin timsali anılarını aktarıyor içten ve naif kalemiyle.

Aysel öğretmen anılarını içerden, çocukların omuz hizasından, gözleri ile parmaklarının gökteki kuşu, yerdeki karıncayı işaret ettiği yerden anlatıyor. Bu yüzden onca yılın birikimini, insan sevgisini, çocuk aklı ve yüreğinin güzelliğiyle bezeniyor. Aysel öğretmenin öğrencileri bu kitapta sizinle göz teması kuruyor, anneleri için saksıya çiçek ekiyor. Bir sesi çıkarmanın, lolipop yalamanın ne denli büyük bir aşama olduğunun hazzını yaşatıyor size.
Aysel öğretmen, hayatı çocuklar için güzelleştirmek için çalışanlardan. Aysel öğretmen anılarına çok sevdiği mesleğine başladığı 1970’lerden başlasa de aslında çantası, bir müzik enstrümanı ve umut ilkesiyle köy yollarına düşen öğretmenlerin soyundan.

Dileriz ki, eğitim tarihimizde bu tür paylaşım, aktarım kitapları çoğalsın. Öğretmenler, anne ve babalar deneyimlerini, yaşadıkları güçlükleri ve Başetme stratejilerini aktarsınlar. Anlamak ve anlaşılmak sıklıkla hayatı değiştirir, bizleri yeniler. İşte Aysel öğretmen bunu anlatıyor kitabında…

Peronkitap Ekim 2017, Ankara
Yazar: Aysel Güneşli Çobanoğlu

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz