İki Farklı Okul İki Farklı Gözlem

Roportaj

ÖMER KÜRKLÜ İLE RÖPORTAJ
(Gülerçin Koleji-Tekirdağ)
1.)Hangi üniversiteden mezun oldunuz, kaç yıldır öğretmenlik yapıyorsunuz?
2006 yılında Celal Bayar Üniversitesi’nden mezun oldum.10 yıldır bu meslekteyim.
2.)Bu mesleği seçmenizde etkili olan faktörler nelerdir?
Geleceğin Türkiye’sini şekillendiriyorsunuz. Özellikle Türkçe’yi seçmemin sebebi ise bir milletin varlığının sebebi dildir. Dili ne kadar muhafaza ederseniz, millet kendi kültürünü yaşatır. Kutsal olan bu meslek parayla yapılabilecek bir iş değildir, bir öğrencinin gelişimini izlemek çok güzel.
3.)Mesleğinizin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?
En zor tarafı insanla uğraşıyorsunuz. Özel okulda öğretmen olduğunuz için velilerin beklentisi çok yüksek, çocukların gelişim özellikleri birbirinden farklılık gösteriyor. Bazı dönemlerde duygusal oluyorlar onları anlamanız gerekiyor.
4.)Derse başlarken öğrencinin ilgisini konunun üzerine çekmek için neler yapıyorsunuz?
Derse dikkat çekme yöntemleri vardır. Pedagojik formasyonda farklı teknikler söylenir ama uygulama kısmında kitaplarda yazan yöntemler zor işlerdir. Önce öğretmenin ön hazırlık yapması gerekir. Öğrenciye o konunun niçin lazım olduğunu belirtmeliyiz. Ardından çocuklar için en büyük yaptırım sınav gerçeğidir. Sınavda konunun çıkıp çıkmayacağını belirtmek dikkatlerini toplamaya yetiyor.

5.)Öğrencilerin ders boyunca dikkatlerinin dağılmaması için neler yapmalıyız?
Aynı ses tonuyla ders anlatırsak öğrenci uyur, tonlama çok önemlidir. Çocuklarla göz teması kurmak, önemlidir.
Dikkatleri dağıldığında ufak bir hikâye, bir şaka ile tekrar odaklanmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuk anlamadığı derste dikkatli değildir. Çocuk anlattığınız konuyla ilgili sorunuza cevap veriyorsa dersi sevmiş demektir, odaklanır.

Resim2
GÜLERÇİN KOLEJİ- TEKİRDAĞ

6.)Derslerinizi işlerken tam öğrenme modelini mi yapılandırmacılığı mı kullanıyorsunuz?
Yapılandırmacılık bizim şimdiki kullandığımız sistem. Türkiye’mizde uygulanabiliyor mu bunu düşünmek lazım.
Çocuk bilgiye kendi ulaşsın ezbere yönelmesin diyoruz. Biz özel okuluz yapılandırmacılığa uygunuz.
Ama devlet okullarında tesisleşme, materyal bakımından yetersizdir. Samimiyetle söylüyorum ki Türkiye’de yapılandırmacılık uygulanamaz. Teknik bakımdan öğretmenler bu sistemi bilmiyorlar ki uyguluyabilsinler. Tam öğrenme ülkemiz için daha uygundur.
7.)Dersin anlatımı esnasında yöntem ve stratejileri (Sunuş-buluş-araştırma )neye göre belirliyorsunuz?
Her konuya göre farklı yöntem uygulamalısınız. Sadece sunuşla anlatırsan, öğrencinin dikkati dağılır, sadece buluşla da anlatamazsın. Her konunun kendine göre farklı yöntemi vardır. Ön bilgisi yoksa kesinlikle sunuş yoluyla anlatılması lazım. Örneğin fiilimsi konusunu anlatırken çocuk fiili biliyorsa buluşu kullanabilirsin.
8.)Dersin sonunda aldığınız geri bildirimler neticesinde uyguladığınız yöntem ve stratejilerde değişikliğe gidiyor musunuz?
Tabi ki her konunun sonunda quiz yapıyoruz. Sonuçlar düşükse konuyu öğrenmemiştir. O zaman farklı bir teknik kullanıyorum. Tekrar quiz yapıyorum.
9.)Sınıfın mevcudu fiziksel ortam sizi ve öğrencilerinizi nasıl etkiliyor?
Sınıflarımız maksimum 20 kişilik. Akıllı tahtalarımızla eğitim veriyorsunuz. Sınıf ortamında az sayıda öğrencinin olması bizim için artıdır. Bu konuda Türkiye standartlarının üzerindeyiz.
10.)Okulunuzun teknik, materyal bakımından eksiği bulunuyor mu?
Okulumuzda akıllı tahtalarla eğitim veriyoruz, projeksiyonlarımız yardımıyla slayt gösterileri yapılmakta. Kapalı spor salonumuz var. Bu bakımdan Türkiye standartlarının üzerindeyiz.
11.)Öğrencilerinizle iletişimde sıkça karşılaştığınız sorunlar nelerdir?
Çok boyutlu bakmak lazım. Akademik anlamda öğrenci nasıl ders çalışması gerektiğini bilmiyor. Her dersin farklı çalışma tekniği var. Öğrencilere bunu anlatırken zorlanıyoruz. Bir de duygusal boyutu var işin. Onları anlamaya çalışıyoruz.

Resim1
GÜLERÇİN KOLEJİ-TEKİRDAĞ

 

Aşağıdaki röportajımızı yayımlamak için öğretmenimizle iletişime geçemediğimiz için adını gizli tutmayı daha uygun buluyorum…

BİR TÜRKÇE ÖĞRETMENİMİZLE RÖPORTAJ
(Pınarca Ortaokulu-Tekirdağ)
1.)Hangi okuldan mezun oldunuz ,kaç yıldır öğretmenlik yapıyorsunuz?
Atatürk Üniversitesi(Erzurum) mezunuyum, bir sene ücretli öğretmenlik yaptım .Üç senedir kadrolu olarak görev yapıyorum.
2.)Bu mesleği seçmenizde etkili olan faktörler nelerdir?
Çocukluk hayalimdi. Branş olarak ya Türkçe ya edebiyat diyordum. Dile karşı aşırı bir ilgim vardı ortaokuldan beri bu yönde ilerledim.
3.)Mesleğinizde olumlu veya olumsuz yönler nelerdir?
Olumsuz bulduğum, sıkıntı yaşadığım tek şey çocuklara Türkçe’deki eksikliklerini, yanlışlıklarını buldurmak oluyor. Olumlu yönleri ise birini bir şeyler öğretmek çok güzel bir şey mesleği mi seviyorum.
4.)Dersin başlangıcında çocukların ilgisini konu üzerine çekmeyi nasıl başarıyorsunuz?
Varsa konuyla ilgili ön bilgileri harekete geçiriyoruz yoksa bir araştırma, bilgi aktarımı ,kıssa ile dikkatlerini derse yönlendiriyoruz. Tahtaya anahtar kelime yazıp çağrışımlarını dillendirmelerini istiyoruz.
5.)Ders boyunca dikkatlerinin dağılmaması için neler yapılmalı?
Dağılmaması için onlara söz hakkı tanımalı, dersi öğrenci merkezli işlemeye gayret ediyoruz. Dil bilgisi anlatmıyorsak onlara daha çok konuşma imkânı tanıyoruz eğer dil bilgisi anlatıyorsak onlara tahtada örnek çözdürüyoruz.
6.)Öğrenme modellerinden(Tam Öğrenme-Yapılandırmacı Öğrenme) hangisini kullanıyorsunuz?
Önerilen şey yapılandırmacı öğrenme ama yeri geldiği zaman tam öğrenmeyi kullanmak zorundayız. Yapılandırmacı öğrenmeyi kullanmak için okul olarak yeterli donanıma sahip değiliz. Her ikisinden de yararlanıyoruz yoğun olarak sistemin istediği yapılandırmacı öğrenmedir.
7.)Dersin anlatımı esnasında yöntem ve stratejilerden(sunuş, buluş, araştırma) hangisini kullanıyorsunuz?
Derste bir şiir mi yoksa dil bilgisinden bir konu mu işleyeceğiz, yoksa bir dinleme metni mi var, buna göre stratejiyi belirliyoruz. Eğer hiçbir şey bilmiyorlarsa öğretmenin sunuşu kullanması gerekir.
8.)Dersi anlattıktan sonra aldığınız geri bildirime göre kullandığınız yöntemleri değiştiriyor musunuz?
Muhakkak ki değiştirmek zorunda kalıyoruz. Geri bildirimi çalışma kağıtlarıyla alıyoruz, konu bitti diyelim, öğrenciye çalışma kağıdı veriyoruz, tekrar değerlendirmesini yapıyoruz. Hangi soruda sıkıntı yaşamışlar, hangi konuda problem var görüyoruz. Konu anlaşılmamışsa yöntemi değiştiriyoruz. Gerekirse bireysel bir sıkıntıysa bire bir işliyoruz sınıf genelinde problem varsa konuyu tekrar işliyoruz.
9.)Sınıfın mevcudu fiziksel ortamın olumlu veya olumsuz etkileri nelerdir?
Fiziksel ortamla ilgili şuanda bir sıkıntımız yok ama sınıflarımız daha teknolojik donanıma sahip olsa, daha farklı ihtiyaçlarımız var tabi ,sınıf düzenini değiştirmek zorunda kalırız.
10.)Teknik olarak devlet okulları nasıl? Sizce neler yapılmalıdır?
Zaten belli projeler var bunun üzerine, Fatih Projesi gibi, okullara akıllı tahtalar geliyor yavaş yavaş bizim okulumuzda bu nimetlerden inşallah faydalanacak, şimdilik birkaç sınıfımızda projeksiyon var ,sınıflarımıza internet çıkarmaya çalışıyoruz, teknolojiyi kullanabilirsek başarıyı daha da yükselteceğimize inanıyorum.
11.)Öğrencilerinizle iletişimde sıkça karşılaştığınız sorunlar neler?
Dersle ilgili iletişim sorunu pek yaşamıyoruz diyebilirim, sevdikleri ders olduğu zaman çocuklar zaten odaklanıyor, kendinizi sevdirirseniz, dersin amaçlarını sezdirirseniz, çocuk dersi severse iletişim sorunu pek yaşamıyorsunuz.

Resim3
PINARCA ORTAOKULU

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz