Büyümenin Güzelliği – Peter Pan Küçük Kalsın Ben Büyüyorum 1

Anne babaların çocuklarına karşı tutumlarını en iyi şekilde belirleyebilmeleri için, onların içinde bulundukları gelişim dönemlerinin özelliklerini bilmeleri gerekmektedir. Gelişim, “hayat boyu süren, yaşam süresi içinde meydana gelen değişiklikler” biçiminde tanımlanabilir.

İnsan hayat boyunca farklı gelişim dönemlerinden geçer. Bu dönemlerin her birinin kendine özgü psikolojik ve fizyolojik özellikleri vardır. Gelişim dönemleri her insan için aynı olmasına rağmen, bu dönemlerin özellikleri her çocuk için aynı süreçte gözlemlenmeyebilir. Bu “bireysel farklılıkların” çocuğun gelişim sürecinde büyük rol oynadığını göstermektedir. “Büyümek” bültenlerinde bireysel farklılıkları dikkate alarak, sizlerle çocuklarımızın gelişim özelliklerini ve bu özelliklere bağlı olarak yaklaşımlarımızın nasıl olacağını paylaşacağız. İlk sayımıza 6-7 yaş çocuğunun fiziksel/motor gelişim özellikleriyle başlıyoruz. Paylaşımlarımızın günlük yaşantınıza katkıda bulunması dileğiyle…

6- 7 YAŞ ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

FİZİKSEL VE MOTOR GELİŞİM

Fiziksel gelişim kişinin doğumdan itibaren bedensel yapı olarak geçirmiş olduğu değişiklikleri içerir. 6- 7 yaş çocuğunun boy ve ağırlık olarak büyümesi, önceki yıllara göre daha yavaştır. Kol ve bacakların büyümesi ise, gövdenin büyümesine oranla daha hızlıdır. Motor gelişim kişinin küçük ve büyük kas gelişimini içeren gelişim özelliklerini ifade eder. Büyük kas gelişimi, yürüme, koşma, atlama, yakalama, zıplama, tırmanma için gerekli olan vücudun büyük kaslarındaki gelişim koordinasyonunu kapsar. Küçük kas gelişimi ise kalem tutma, ayakkabı bağlama, bıçak kullanma, resim yapma gibi vücudun küçük kaslarındaki koordinasyon becerisini içerir.

6 yaş çocuğunun büyük kas gelişimi, küçük kas gelişimine göre daha hızlıdır.

Sözel yönergelere göre değişik hızlarda yürüyebilir.
Sözel yönergelere göre değişik yönlere doğru yürüyebilir.
Koşarken yerden nesneleri toplayabilir.
Zıplayan bir topu yakalayabilir.
Basit bir müziğin tempo ve ritmine uygun dans edebilir.
Kendine doğru atılan küçük bir topu tutabilir.
Tek ayağı üzerinde sıçrama hareketi yapabilir.
Her iki eliyle bir nesneyi ya da eli sıkıca tutabilir.
3 kez art arda sıçrayarak atlayabilir.
5 kez üst üste eğilerek dizini bükebilir
Tek ayağı üzerinde 10 saniye durabilir.
İki tekerlekli bisiklete binebilir.
Gövdesini kol desteği ile kaldırabilir.

 

Nokta ile verilen bir resmin noktalarını birleştirir.
Anahtarla kapı kilidi açabilir.
Eksik çizilmiş bir insan resminin eksik kısımlarını tamamlayabilir.
1’den 10’a kadar rakamları modele bakarak yazabilir.
Şekillerin sınırını taşırmadan boyayabilir.
Basit labirent bulmacaları tamamlayabilir.
Yardım almadan bir kağıdı 20-30 cm kadar kesebilir.

 

6 yaş çocuğunda küçük kas gelişimi henüz tamamlanmamıştır. Bu yaştaki bir çocuk;

Bir kavanozun kapağını açıp kapayabilir.
Oyun hamuru ile 2-3 parçadan oluşan şekiller oluşturabilir.
Verilen sıralamaya göre (renk, büyüklük) ipe boncuk dizebilir.
Su gibi akıcı maddeleri bir kaptan diğerine boşaltabilir.
Kendi giysilerinin düğmelerini çözebilir ve ilikleyebilir.

 

7 yaş çocuğu ise ani değişimlerle karşı karşıyadır. Çoğu zaman bizler bu yaş çocuğundaki değişimleri takip etmekte zorlanır. Bu yaşta çocuk;

Çok etkin ve hareketlidir.
Burun ve boğaz hastalıkları daha sık görülür.
El-kol-göz koordinasyonu gelişme halindedir. Desenleri daha iyi kopya eder.
Bedensel faaliyetlerde ki koordinasyon gelişme halindedir.
Çabuk yorulur.
Büyük kaslar oldukça gelişmiştir.

 

Küçük kaslar henüz gelişme halindedir.
10-11 saat uyku ihtiyacı vardır.
Her yıl 5-6cm uzar, 2.5 kg artar.
20-22 kg civarındadır.
Kalıcı dişler çıkar.
Büyüme hızı yavaştır.

 

6-7 Yaş Çocuğunun Fiziksel ve Motor Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapılabilir?

Büyük kas gelişimini desteklemenin en temel yolu çocuğun koşmasına, tırmanmasına, sıçramasına, atlamasına uygun ortam hazırlamaktır. Özellikle bu yaş döneminde kazanılan hareket becerileri yaşamın sonraki yıllarında hareket gelişiminin temelini oluşturmaktadır. Bu yaşlarda kazanılan, top atma, yakalama, fırlatma gibi beceriler çocuğun sporda başarılı olmasını sağlar. Oyun ise bu yaş çocuğunun en temel ihtiyacıdır. Hem hayal gücünü geliştirir, hem de bedensel rahatlama sağlar. Yüzmek büyük kas gelişimi için yine önemli bir spor dalıdır,

Bisiklete binmek ve kay kaylar öncelikle çocuğun dengede durmasını, vücudunu istenilen biçimde hareket ettirmesini ve bacak, bel, sırt kaslarının güçlenmesini sağlayacaktır.

Küçük kas gelişimini desteklemek için;

Resim çalışmaları yapmak, ayakkabı bağlamak, bıçak kullanmak küçük kas gelişimini destekler. Bıçak kullanmaya, mayonez, yağ ve reçel gibi yumuşak maddelerden başlanabilir.

Değişik geometrik şekilleri sırasıyla bir kâğıda çizip çocuğunuzun bunu parmağıyla çizmesini sağlayabilirsiniz. Oyun hamuruyla ya da evde çocuğunuzla birlikte yapacağınız hamurla çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz.

Küçük kas gelişimini desteklemek için kesme ve yapıştırma çalışmaları yapmak da önemlidir.

Adım adım kesme

Kâğıdı kesmek: Çocuğunuza bir çocuk makası alarak öncelikle ona makası nasıl kullanacağını öğretebilirsiniz. Küçük bir kâğıt alarak onu küçük parçalar halinde ve düzgün kesmesini sağlayabilirsiniz. Sonra bu kâğıtları başka kâğıda yapıştırarak boyamasını isteyebilirsiniz.

Eğriler ve çemberler: Çocuğunuzun el becerisi yeterince geliştikten sonra bu aşamaya geçmelisiniz. Bir kâğıda onun kesebileceği kolaylıkta daireler çizerek, onu kesmesini sağlayabilirsiniz.

Dergi ya da gazetelerden yazı kesmek: Çeşitli kaynaklardan keseceği şekilleri ve yazıları başka bir kâğıda anlamlı bir bütün oluşturacak şekilde yapıştırmasını isteyebilirsiniz.

Katlanan şekiller: Çocuğunuz önceki basamaklarda ince kâğıtları kesmeyi öğrendi, şimdi kâğıtları kalınlaştırma zamanı. Çocuğunuz kâğıdı isteği yerinden keserek değişik şekiller elde edebilir.

Kâğıdı şeritler halinde kesmek: Bir hayvan resmi çizerek, çocuğunuza onun tüylerini kâğıtları şekiller halinde keserek oluşturacağınızı söyleyebilirsiniz. Sonra kestiği şekilleri yapıştırmasını sağlayabilirsiniz.

Kâğıttan maske: Kâğıt üzerinde delik açmak iyi bir makas kontrolü ister. Bir kâğıt tabağın üzerine gözler, ağız ve burun çizerek bir maske şablonu hazırlayabilirsiniz. Yardımınızla kesmesini sağlayabilirsiniz.

UNUTMAYALIM Kİ;

“Her çocuk bir dünyadır ve o dünyayı anlamlı kılmak biz büyüklerin elindedir.”

Tarık Buran
Psikolojik Danışman

Yazı 2 ve 3. bölümleri ile devam edecektir.

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz