iTunes University – Taşınabilir Üniversite

iTunes University
iTunes University

Günümüzde Apple, Eğitimde IPAD sloganı ile bir çok uygulamayı evrensel eğitim sistemi içerisine entegre etmiş durumda. Bu entegrasyon atılımındaki amaç eğitim almak isteyen her bireye, her zaman ve her yerde hiçbir sınırlama getirmeden ücretsiz bir şekilde eğitim olanağı sunmaktır.

Bu kapsamda Apple’ın 2007 yılında Stanford üniversitesi ile işbirliği içinde ortaya çıkarmış olduğu ve günümüzde, bünyesinde 250.000 den fazla kayıtlı öğrenci bulunduran,  Türkiye dahil 123 ülke tarafından eğitim portalı olarak kullanılan ve içerisinde 100.000 den fazla görüntülü ve sesli eğitim dosyası bulunduran, bir uygulamadan bahsedeceğim.

Uygulamanın adı iTunes University; kısaca iTunes U, AppStore aracılığı ile iPod’unuza, iPhone’unuza, iPad’inize veya bilgisayarınıza indirip, dünyada eğitim için standartları belirleyen üniversitelerin (Stanford, MIT) derslerini ücretsiz bir şekilde takip edebileceğiniz bir uygulamadır.

Bu uygulama ile birlikte günümüzde evrensel düzeyde eğitim vermek isteyen kurum ve kuruluşlar kendi eğitim içerikleri ile ilgili kurslar açabiliyorlar. Bu kurslar üzerinden kursa katılan öğrencilere düzenli olarak güncellenen ders materyalleri (iBooks kitapları, ders kitapları (textbooks), derslerine ait ses ve video kayıtları, ödevler, kişisel ders notları, yardımcı kaynaklar, web linkleri, PDF‘ler, sunumlar, uygulamalar, medya dosyaları gibi (1)) sunup, öğrencileri ile yer ve zamandan bağımsız şekilde uygulamanın sağladığı olanaklarla etkileşim kurabiliyorlar.

Uygulamanın sağladığı imkanlar sayesinde öğrencilerimiz internetin ve uygulamanın yüklü olduğu her yerde zamandan bağımsız bir şekilde eğitim imkanı bulabiliyorlar. Öğrenciler, eğitimlerini güncelliğini kaybetmiş durağan materyaller yerine düzenli olarak güncellenen ders materyalleri üzerinden gerçekleştiriyorlar. iTunes U aracılığı ile öğrenciler eğitim alırken materyallere ait kişisel notlar oluşturup bu notları öğrenci arkadaşları ile paylaşabiliyorlar. Öğrenciler gerektiğinde sistem üzerinden öğrenci arkadaşları ve öğretmenleri ile etkileşime geçebiliyorlar.

Anlattıklarımı desteleyecek  nitelikte bir örnek vermek istiyorum. Profesör Daniel Stokols iTunes u uygulamasının kendine sağladığı imkanlara şu şekilde ifade etmiş;

“iTunes U sayesinde, Çin’deki öğrencileri ve meslektaşlarımı kronik çoklu  görev yürütme, aşırı bilgi yükü ve stres arasındaki bağlantıları araştırmaya yönlendirebildim; Avrupa’daki öğrencilerle araştırma yayınları ve lisans programları hakkında tartışabildim ve Avustralya’daki öğrencilerle fiziksel aktivite ve obezitenin toplum içindeki yaygınlığı üzerinde komşuluk yapısının etkisi konusunda görüş alışverişinde bulunabildim. Ücretsiz çevresel psikoloji dersimi alarak çevresel psikolojiyle ilgilenmeye başlayan bu kadar çok sayıda öğrenci üzerinde etkili olmak benim için büyük bir ödül oldu ve bir eğitici ve öğrenci olarak beni çok sevindirdi.”Bu anlattıkları uygulamanın evrensel olarak ne kadar büyük bir niteliğinin ve kapsamın olduğunu göz önüne sermekte.

Uygulamanın kullanımı oldukça basit uygulamayı App Store dan indirdikten sonra dünyada bu sistem üzerinden eğitim veren kurum ve kuruluşların derslerini hiçbir ücret ödemeden takip edebiliyoruz. İstersek ders ile ilgili materyalleri, iPod, iPad, iPhone veya bilgisayarımıza cüzi miktarlar ödeyerek indirip istediğimiz zaman yani zamandan ve mekandan bağımsız şekilde eğitimimizi sürdürebiliyoruz.

Dünyada bu uygulama ile evrensel düzeyde eğitim vermek isteyen ve “her yaşta eğitim” felsefesini kendilerine ilke edinmiş üniversiteler ve bazı kurumlar dünyanın her yerindeki öğrencilere bu şekilde eğitim imkanı sunmakta. Dünyada bu sistemi eğitim sistemleri içine entegre etmiş önde gelen üniversiteler ve bazı kurumları şu şekilde sıralayabiliriz; Stanford, Yale, Oxford, Cambridge, Harvard, Columbia, UC Berkeley, MIT, New York Halk Kütüphanesi, New York Modern Sanatlar Müzesi ve ABD Kongre Kütüphanesi’dir.

Uygulama ile birlikte zamandan ve mekandan bağımsız şekilde hiçbir sınırlama ile karşılaşmadan hayat boyu eğitimi kendilerine ilke edinmiş bireyler hayallerini bile kuramadıkları üniversitelerin derslerini hiçbir ücret ödemeden takip edebiliyorlar. Böyle bir imkandan faydalanmak ve böyle büyük bir havuzun içine girip eğitim almak tamamıyla bizim eğitim felsefemizle ilgili.

Ülkemizde ise yavaş yavaş eğitim sistemimiz içerisine entegre olan bu uygulamayı kullanan girişimci kurumlar şu şekildedir; Anadolu Üniversitesi, Bahçeşehir Koleji, Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Adapazarı Özel Enka Okulları, Atatürk Üniversitesi, Doğa Koleji, Özel Sezin Okulu, Okyanus Koleji, BLIS (K12) Bilkent University, Bahçeşehir University, Hisar School, Sabancı Üniversitesi, İhlas Koleji’dir .

Gelişen teknoloji trendleri ile birlikte eğitim sistemimizdeki durağan materyallerin yerini düzenli bir şekilde güncellenen materyaller alacak ve ülkemizde yukarda bahsettiğim bu girişimci kurumların sayısı gün geçtikçe artacaktır.
Kaynak

Kaynak 1 

iTunes kullanım videosu 

Dünyada bu uygulamayı kullanan kurum ve kuruluşlara ait liste için tıklayınız

Anadolu üniversitesinin iTunes uygulamasını tanıtan video 

Anadolu üniversitesi iTunes için daha detaylı bilgi için tıklayınız

Atatürk Üniversitesi AOF Dekanı Prof. Dr. Üstün Özenin Röportajı için tıklayınız

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz