Okumayı Sevdirmek

Okumayı Sevdirmek

Öğretmenler olarak kimi öğrencilerin ellerine kitap bile almadıklarını duyarız, kimilerinin de ellerinden bırakmadıklarını. Sonrasında gelen soru ise; “Bu öğrencilere kitap okumayı nasıl sevdireceğiz?”, benim sorum ise; yetişkinler olarak biz kitap okuyor muyuz, çocuklarımıza, kardeşlerimize, öğrencilerimize model oluyor muyuz?

Araştırmacılar Türkiye’de televizyon seyretme oranının kitap okuma oranından çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Nitekim bunu gözlemlemek için çok da uzun çaplı bir araştırmaya gerek yok gibi!

Gelelim nasıl sevdireceğiz öğrencilere okumayı… Öncelikle tercihlerine saygı duymalıyız, karikatür okumak isteyen çocuk karikatür okumalı. Yetişkinler zaman zaman bu gibi kitapların, öğrencileri olumsuz yönde etkiledikleri hissine kapılabiliyorlar. Yazım ve imlaya çok dikkat edilmediği için de gelişimlerine katkısı olmadığını düşünebiliyorlar. Fakat bu türde kitaplar öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirmekle beraber oldukça eğlenmelerini de sağlıyor. Eğlenmek kitap okumayı sevmek için ilk basamak belki de…

Okunan kitapların evde paylaşılması da önem taşımakta. Okudukları kitapları size heyecanla anlatıyorlarsa  ve siz de dikkatli bir şekilde dinliyorsanız motivasyon konusunda son noktadasınız demektir.

Önceki senelerde eline kitap almayan diye tabir ettiğimiz öğrencilerimden bir tanesi sınıf içi kitap paylaşım zamanlarında kitapların ilginç dünyasında yolculuğa çıkmış. Annesi ile birlikte bir kitabevinde saatlerini harcayarak, ilgi duyduğunu fark ettiği bir kahramanın kitap serisini almış. Bu seriyle başladığı okuma tutkusuna hala devam ettiğini biliyorum.

Çocuklara okumayı sevdirmek için, onlara ne tür kitapları sevdiklerini fark ettirmek, seçimlerine saygı duymak, model olmak ve kitaplara özel paylaşım zamanları ayırmak yararlı olacaktır.

James Howell’in dediği gibi;

Dünyayı yönetenler, kalem, mürekkep ve kağıttır.

Okumayı Sevdirmek

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz