Google Chrome snagit ile aldığınız ekran kayıtlarınızı otomatik olarak drive üzerine kaydedin

Google chrome ‘ ın  Snagit eklentisi ile birlikte internet ortamında gezinirken ekranımıza ait bir görüntü veya çalıştığımız internet ekranı üzerinden bir video kaydı yapabiliyoruz. Ve bunu yaparken hiç bir dosya kayıt işlemi ile uğraşmıyoruz çünkü Snagit eklentisi edindiğiniz yani chrome üzerine entegre ettiğimiz de drivenız üzerine otomatik olarak TechSmith adlı bir klasör oluşturuluyor.Yaptığınız tüm etkinlikler otomatik olarak drive üzerindeki bu klasöre kaydediliyor.

Chrome uygulamamıza nasıl ekleriz : Eklentiyi ücretsiz bir şekilde Chrome uygulamanıza entegre edebilmeniz için Google chrome web mağzasına giriyoruz https://chrome.google.com/webstore/category/apps?hl=tr adresine girdikten sonra arama alanına Snagit yazıp aram işlemini gerçekleştiriyoruz.Daha sonra karşımıza çıkan arama sonuçlarından TechSmith Snagit (Extension) adlı uygulamayı seçip aşağıdaki ekranda göründüğü gibi ekranın sağ üst köşesindeki chrome ekle butonuna tıklıyoruz.Bu şekilde ücretsiz ve hiç bir zahmete girmeden bu çok fonksiyonlu eklentiyi chrome uygulamamıza entegre etmiş oluyoruz

s1

Ekleme işlemini başarılı bir şekilde bitirdikten sonra aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi ekranın  sağ üst köşesinde Snagit logosunu görüyoruz.

s2

Başarılı bir şekilde snagiti ekledikten sonra şimdi bu eklenti ile neler yapabiliriz ona bakalım.

Kullanımı : Eklentiyi kullanabilmek için sağ üst köşedeki snagit logosuna tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi ekranımızın sağ köşesinde bir panel açılıyor. Bu panel üzerinde bir çok farklı fonksiyonu içeren butonlar bulunuyor. Şimdi bu panel üzerindeki butonlar ne işe yarıyor ondan bahsedelim

s3

Butonlar ve işlevleri;

s4

Region butonu ile ekran üzerinde istediğimiz alanları çizerek ekran üzerindeki sınırlarını bizim belirlediğimiz ekran görüntüsünü alabiliyoruz.

s5

Visible butonu ile ekran üzerinde bir karenin alanının kapladığı kısımı içeren bir görüntü alabiliyoruz.

s6

Scrolling butonu ile  ekranımıza sığmayan yani ekranımızın alt kısımında bulunan kısımları da ekran görüntümüz içerisine entegre edebiliyoruz.

s7

Screen butonu ile video kaydı yapabiliyoruz.

s8

My captures butonuna tıkladığımızda kendi drive mızda oluşan TechSmith klasörüne yönleniyoruz ve şuana kadar aldığımız tüm resim ve videolara ulaşabiliyoruz.

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz