Mikrofon: Uzaktan Gelenler – Doğuda Görev Yapan Öğretmenler – Ahmet Gencer

resim   Doğu illerinde zorunlu hizmet görevi yapan öğretmenler ile kısa röportajlar yaptık. Ahmet Gencer Iğdır’da matematik öğretmeni…

1. Kaç yıldır Iğdır’dasınız? Nereden geldiniz? 2 yıldır Iğdır’dayım. Mersin doğumluyum. Ancak İzmir’den geldim.

2. Bölge halkı ile iletişiminiz nasıl? Bölge halkıyla iletişimim gayet iyi durumda. Öğretmene saygı sevgi var. Bir sorunum olduğunda çok fazla kişi yardımcı olmaya çalışıyor.

3. Dil farklılıklarının doğurduğu sorunlar var mı ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz? Burada yaygın olarak Kürtçe ve Azerice konuşulmaktadır. Kürt öğrencilerimizin hepsi Türkçeyi biliyor ve o şekilde iletişime geçiyorlar. Ama kendi aralarında sürekli Kürtçe konuştukları için ne konuştuklarını merak ediyorsunuz. Haliyle bir süre sonra öğrenme isteği doğuyor ve şu ana kadar bir sürü kelime öğrenmişimdir. Azeri öğrenciler ise Azericeyi yaygın olarak konuşuyorlar. İlk başlara Azericeyi anlamakta zorluk çekiyordum. Farklı kelimeler ve şiveden dolayı. Ancak şu an Azericeyi rahat bir şekilde anlayabiliyorum.

4. Yaşam koşulları nasıl ve etkilendiğiniz durumlar nedir? Öğrencilerin yaşam koşullarından bahsediyorsanız öyle mükemmel yaşantıları yok. Genelde çok kardeşe sahipler. Haliyle yaşam şartları ister istemez kısıtlanıyor. Ama her kardeşleri aile için önemli ve aile bağları kuvvetli. Biz öğretmenler için soruyorsanız yaşam şartı kısıtlı çünkü ilçede dışarı çıkabileceğiniz cafe tarzı yerler mevcut değil. Dolayısıyla evden çok fazla çıkmıyoruz. Ama şu yararı var öğretmen arkadaşlar olarak birbirimize misafirliğe gittiğimiz için arkadaşlık ilişkilerimiz daha da ilerliyor.

resim2

5. Eğitim materyalleri teminatı ve öğrenciler ile yaşanan problemler neler? Benim Çalıştığım kurum lise olduğundan için eğitim materyali sorunumuz yok daha doğrusu matematik branşı için söylüyorum. Bilgisayar, fotokopi makinesi eksiğimiz var. Kütüphanemizin de gelişmesi gerekli.

6. Güvenlik sorununuz var mı, ne gibi sorunlar? Güvenlik sorunum yok ama aldığım duyumlara göre bazı köylerde sıkıntılı durumlar olabiliyormuş. Genel olarak ilçemizde güvenlik sorunu yok diyebilirim.

7. Halkla gelenek ve görenekleri ile ilgili yaşadığınız problemler var mı? Gelenek ve göreneklere her zaman saygım olmuştur. O yüzden buranın halkının gelenek ve görenekleri ile problem yaşamıyorum. Hatta ilgili bir şekilde öğrenmek istiyorum.

8. Öğrencilerin matematik dersinde başarıları nasıl? Öğrencilerim derse karşı çok istekliler ama diye devam etmek zorundayım. Meslek lisesi olduğumuz için başarı düzeyi Anadolu liselerine göre biraz daha düşük. Yine de genel olarak başarılılar. (Ahmet Öğretmen’in fotoğraf için yorumu: “Öğrencilerim tarafından vazgeçilmez bir öğretmenim.”

9. Veliler ile ilişkiniz nasıl? Veliler çocuklarıyla ilgili mi? Velilerle ilişkiler burada önemli. Özellikle kendi sınıf rehberliğimin olduğu sınıfın tüm velileri ile iletişim halindeyim. Velilerimde çocukları ile çok ilgililer, sağ olsunlar velilerimin tek amacı çocuklarını okutmak ve bir işi sahibi yapmak.

resim4

10. Iğdır, Aralık’ın iklim şartları nasıl? Ne gibi tedbirler alıyorsunuz? Buraya Doğunun Çukurova’sı deniliyor. Mikro klima özelliği var. Burada kar yağmıyor yağsa da pek fazla tutmuyor. Diğer doğu illerine göre bizim iklimimiz onların iklimine göre çok ılık. (Ahmet Öğretmen’in okulunun manzarası)

11. Bulunduğunuz yerde sosyal, kültürel faaliyetlerde bulunabiliyor musunuz? Sosyal, kültürel faaliyetten kastınız gezmeye eğlenmeye vakit ayıra biliyor muyum ise evet diyebilirim malum en doğuda olduğumuz için burada Gürcistan’a (Batum ve Tiflis ) turlar var. Onlara katıldım Nahcivan’a Turlar var onlara katıldım ve Çevre illere gidip gezmişliğim var. Özellikle Tiflis gezisinin harika olduğundan da bahsetmek isterim. Tiflis harika bir Şehir.

12. Sınıf mevcutları genel olarak kaç? Sınıf mevcutları ortalama 20 kişi. Bazı yerlere göre daha az bu sayede daha iyi eğitim verebiliyoruz.

resim3

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz