Teknolojinin Eğitimdeki Yeri

21. yüzyılın henüz başlarındayız lakin teknolojinin girmediği alan neredeyse yok diyebiliriz. Microsoft’un “Ütüye bile Windows 10 yükleyeceğiz!” dediği şu günlerde öğretmenler, “Bu akıllı tahta açılmıyor.” diyerek üzgün suratla okul müdürünün kapısını çalıyorsa ve sorun prize takılmayan elektrik kablosu ise sıkıntı büyüktür.

Devlet bir adım attı. Tabletler, tahtalar yaptırdı ama insan faktörü göz ardı edildi. Bir süre boyunca ne tablet ne tahta hiçbir işe yaramayacak. Çünkü öğretmen onu etkin bir şekilde kullanamıyor.

Özellikle soyut konular işlenirken öğrencinin beyninde yer etmesi ve konunun mantığını anlaması için simülasyonlar çok önemlidir. Bir fizik dersinde “Sağ eli kaldır, baş parmak nereye bakıyor?” demek yerine manyetizmayı açıklayan bir simülasyon gösterilebilir. Öte yandan kimya dersinde saçma hareketler yapmak ve gereksiz açılar vermek yerine videolu anlatımlarla atomların birbirine davranışı gösterilse öğrenci olayın mantığını kavrar ve kolay bir şekilde anlar.

Zor denilen derslerin zor olmasının sebebi öğrencinin konuları beyninde canlandıramamasından kaynaklanır. Geometri dersinde üç boyutlu düşünme becerisi olmayan öğrenci yüksek ihtimalle başarısız olacaktır. Lakin o öğrenciye cisimler 3D olarak gösterilirse başarısı sağlanabilir.

piccollege

İnternet gibi müthiş bir nimet var ama ülkemizde “öcü” olarak nitelendiriliyor. Neymiş uygunsuz site varmış, neymiş virüs varmış… Bunları geçmek için ne kadar geç kaldığımızı hesaplayamayız bile. İnternette her şey için gerekli doküman var. Anında gerekli veriler, çok fazla örnek soru ve video bulunabilir. İnternet gibi bir nimeti anlatarak bitiremeyiz önemli olan şey etkin ve doğru kullanımıdır. İşte yine söz dönüp dolaşıp öğretmene geliyor. Öğretmen kullanmayı bilmezse öğrenci ne yapsın?

Technology-For-Education-1

Her şeyin çok daha kolay olacağı bir sistem yerine geleneğe bağlı tamamen insan gücüne dayalı sistem tercih ediliyor. Bugün yoklama almak için sınıf listesine tek tek artı/eksi yazılıyor. Oysa internet üzerinden bu işlem çok kısa bir sürede yapılabilir. Ödev vermek kontrol etmek sadece saniyeler sürer. Dosya paylaşmak için fotokopi çekmektense link gönderilir hem maddiyattan tasarruf edilir hem de zamandan. Teknolojiyi kullanmak hem öğretmene hem öğrenciye müthiş kazanımlar sağlayacakken hala etkin kullanım yok.

Ne yazık ki akıllı tahta/tablet ihalesi ile iş bitti sanılıyor. Oysaki teknolojik araçların temini ancak ilk aşamadır. Donanımı kullanacak yazılımı ve insanları geliştirmeden ne yazık ki bir gelişme olmayacak. Başta öğretmenler olmak üzere herkes teknolojiyi etkin kullanmayı öğrenmeli. Eğitimde teknoloji kullanılmazsa öğrenci öğrendiği şeyin ne işe yarayacağını bilemez. Ezber ile öğrendi sayılır ama teori çoğu zaman yeterli değildir. Sağ elini kaldırdı parmaklarına baktı ama neydi baktığı şey, gerçek hayatta ne demek oluyor o?

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz