Hey! Bugün Öğretmenler Günü

Öğretmen:  Mesleği bilgi öğretmek olan kimse, hoca, muallim, muallime (TDK, 2015)

Gerçekten bilgi öğretmek için mi var öğretmenlerimiz? İlkokuldan itibaren, üniversiteye kadar bilgili bir insan mı yetiştirmek onların mesleği? Türk Dil Kurumu, öğretmen kelimesinin anlamını bu şekilde tanımlamış. Peki öğrenciler neden bu tanımlamayı kabul ederek, öğretmenlik mesleğini değersizleştirerek, anlamsız hale getiriyor?

Bugün 24 Kasım, Öğretmenler Günü… Atatürk’ün 1928’de Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olarak anlam kazandı, 1981’den itibaren de Atatürk’ün doğum gününün 100. yılı olmasından dolayı Türkiye’de öğretmenler günü olarak kutlanmaya başladı. Yılların anlam kazandırdığı gün kısaca…

“Öğretmeninin öğretmenler gününü kutladın mı?”, diye sordum meydanda elinde çiçekleri öğretmenine götürdüğünü tahmin ettiğim ortaokul öğrencisine. “Ya çiçeğim elimde bak, öğretmenime vereceğim, öğretmenler gününü kutlayacağım onun”, diyerek cevap verdi bana. Küçücük kalbi ile büyük şeyler düşünebilmek! Takdir ettim onu, ufacık bir çiçeğin dahi nasıl bir mutluluk kaynağı olabileceğini, en önemlisi de o öğretmenin sevgisine layık olabilmeyi ve onun ne kadar değerli olduğunu düşünebiliyor.

Elimizde güller, fakülte içerisinde tek tek hocaların odasının kapısını çalıyoruz. Birimiz giriyor, müsait misiniz hocam diyerek. Diğeri arkasında sakladığı güller ile… Sonra gülleri uzatıp, “Öğretmenler gününüz kutlu olsun hocam!”… Hepsinin yüzünde çok güzel bir gülümseme, içten ve samimi… Karşılık geç geliyor, ilk önce ufak bir duygulanma, daha sonra… “Hiç beklemiyordum çocuklar.”

“Neden beklemiyorsunuz hocam, bugün sizin gününüz, her öğrenciniz öğretmenler gününüzü kutlar mutlaka”, demek istiyorsunuz ama diyemiyorsunuz. Çünkü ufacık bir cümle öğretmen olarak yetişen öğrencilerin öğretmenliğini ne kadar değersizleştirdiğini gösteriyor:

“Öğrencilerimden, öğretmenler günü için aldığım ilk çiçek!”

Bir iki yıllık bir hocamız değil, 20 yıldan fazla bir süredir üniversite hocası…  Eğitim fakültesinde… Öğretmen olacak öğrencilerin hocası olarak…

Öğretmenlik mesleğini değersizleştiriyor muyuz? Biz… Biz… Öğrenciler…

“Bugün kaç tane hocanın öğretmenler gününü kutladın?”, “Eee… Sanırım bir…”

Öğretmenler Gününün anlamı, öğrencilerin öğretmenlere gösterdiği sevgi kadar… Öğrenciler yoksa, Öğretmenler Günü de yok! Fakat öğretmen adayları dahi, öğretmenlerinin gününü yok sayıyorsa, “Öğretmenlere değer vermiyorlar!” diye şikayet etmelerinin manası yok.

Öğretmenlik değersiz değil, biz değersizleştiyoruz!

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz