BÖTE Öğrencisi Gözünden Fatih Projesi

2010 yılının Kasım ayı, tam da bu dedirten cinsten!

Sıkıcı ders ortamları, alışılagelmiş öğretmen ve ezberci öğrenci modelleri, yazılmaya değil karalanmaya yüz tutan defterler…

“Eğitim ve öğretimde niteliği artırmak ve fırsat eşitliğini sağlamak amacını güden uygulamadır.”, diye başlandı Fatih Projesine… Kesinlikle! Zaman ilerledikçe geriye giden bir Türkiye vardı, değiştirilmesi gereken bir sistem, değiştirilmesi gereken bir ortam… Hayata geçirildi Fatih Projesi. Neredeyse tüm Türkiye’nin geleneksel öğretim ortamına sahip olan sınıfları, birer teknoloji merkezine çevrilmesi amaçlandı. Ne oldu peki? Her öğrencinin eline bir tablet, her sınıfa bir akıllı tahta, çok amaçlı yazıcı, internet derken… Ailelerin tatmin olduğu şekilde ve devlet – özel karşılaştırmalarındaki üstünlük bir nebze azalmış gibiydi.

Öğretmenlerin memnuniyetiyle başlanmış ders saatleri, öğrencilerin seve seve geldiği yeni bir sınıf ortamı… Fakat ortada küçük bir sorunmuş gibi dahi gözükmeyen devasa bir problem! O öğretmenlerin hangisi akıllı tahtayı öğrencilere yansıtılması gerektiği gibi yansıtabilecek akıllı tahta bilgisine sahip?

Öğretmenlerin önüne fırlatılmış akıllı tahtalar, tecrübesiz öğretmenlerimizin elinde kaybolup gitmeye başladı…

Bir BÖTE öğrencisi olarak neden mi yazıyorum bunları?

Yıl 2011 Ağustos ayı, 580 Bilişim Teknolojileri Öğretmeninden 118’i atandı. Neredeyse %20, kabul edilebilir bir oran…

Yıl 2012 Eylül ayı, 2293 Bilişim Teknolojileri Öğretmeninden yalnızca 313’ü atandı. İşte sorun burada… Fatih Projesi ile Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenlerine her geçen gün ihtiyaç artarken, 2012 yılı Eylül ayında yapılan atamalar yalnızca başvuran öğretmenlerimizin %14’ü çeşitli okullara atanarak oran %6 kadar düştü.

Peki ya 2013? 2013 yılı Ağustos ayında 3930 öğretmen başvurusundan, 1569 atanma gerçekleşti. Oran %40… %14’ten, %40’a çıkan devasa bir oran… BÖTE öğrencilerinin değeri bir nebze anlaşılmaya başlanmış gibi… Fakat %14’ten %40’a çıkan oran tatmin etmesin sizi, Fatih Projesi kapsamında, 2014 Kasım ayına kadar öğretmenlere dağıtılan tablet sayısı 130.755, toplamda 3.657 okula 84.921 dersliğe akıllı tahta kuruldu. İhtiyacın ne denli büyük olduğunun kanıtıdır bu rakamlar…

Peki Fatih Projesi ne durumda? Bunu en güzel öğretmenliğine yeni başlamış genç öğretmenimizin dilinden çıkan cümle anlatıyor, “Müdürüm akıllı tahtayı açmakta zorlanıyorum yardım edebilir misiniz?

 

Tüm hakları egitimizm.com’a aittir, izinsiz kopyalanamaz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz