Unutulmuş Oyunlar

Artık teknolojiyi aktif kullanma yaşının ne kadar küçüldüğünü fark etmeyenimiz kalmadı sanırım. Ufacık çocukların ilgisini artık sadece akıllı telefonlar, iPadler çeker oldu. Dokunmatik telefonları kullanan iki üç yaşındaki çocukları gördüğümüzde “Ayy ne kadar zeki” diyoruz. Komşuluk kavramı da artık bittiğinden çocuklar öyle gönüllerince kapılarının önlerine inip arkadaşlarıyla saklambaç, ebelemece falan oynamıyorlar. Tabi bu doğru olan mı? Kısmen doğru, kısmen yanlış. Çocuk teknolojinin içine doğarken onu bu imkânlardan tamamen soyutlamak da yanlış ama içinde kaybolup gitmesine izin verilmesi, her ağladığında eline bilgisayar, cep telefonu verilmesi de doğru bir davranış değil tabi. Bunlardan yola çıkarak bende sizlere unutulmuş ama hatırlatılması gereken bir kaç ısınma oyunu anlatacağım. En azından öğretmenler biraz olsun bu oyunları öğretir oynatırsa çocuklara teknolojik aletler dışında da eğlenebildiğini göstermiş oluruz. Sınıfınızda oynatırken sizde katılmayı eksik etmeyin çok eğleneceksiniz! 🙂

 

Unutulmuş Oyunlar
Kayıkta Oyunu: Bir kişi ebe seçilir. Ebeye kayıkçı olduğu söylenilir. Kayıkçı diğerlerini yakalayıp kayığına almaya çalışır. Herkes kayıkçıdan kaçar. Kayıkçı birine dokunduğu zaman onu kayığına almış olur. Kayıkçı ve kayığına aldığı kişi el ele tutuşup diğerlerini de kayığa almaya çalışırlar. Kayıkçı ve kayığına aldıkları ellerini hiç bırakmadan diğerlerine dokunmaya çalışmalıdırlar. Kayıkçının dokunamadığı en son kişi alkışlanır.

Kuş Kafesi: Bir ebe seçilir, diğerlerinin de üçerli grup oluşturmaları istenilir. İki kişi el ele tutuşup kafes oluşturur, üçüncü kişide ortasına geçer. Ortadaki kişiye kuş olduğu söylenilir. Siz elinizi çırptığınız da kuşların kafeslerinden çıkıp başka kafese girmelerini isteyin. Bu sırada ebeye de boş kafeslerden birini kapmasını söyleyin. Boş kafes bulamayan ortada ebe olsun. Oyunu daha da zorlaştırmak için kuş olanların çıktıkları kafesin yanındaki kafese giremeyeceklerini söyleyebilirsiniz.

Ne Söylüyorum?: Çocuklardan ikişerli grup olmalarını isteyin. Biri A olsun diğeri B. Daha sonra A olanlar bir kelime düşünsün ve onu B ye sadece dudaklarını oynatarak söylesin. B’lerin 3 tahmin hakkının olduğunu bilemediğinde sıranın B ye geçeceğini bu sefer B’lerin bir kelime düşünüp dudaklarını oynatarak A’lara anlatmasını sağlayın. Oyun bu şekilde sıra ile devam etsin.
Yabancı Biri Var: İki çocuk seçin. Çocuklardan birine uydurma bir dille konuşmasını istediğinizi söyleyin. Diğer çocuğa da çevirmen olduğunu, geriye kalanların da seyirci olduğunu anlatın. Çocuklara yabancı dille konuşan kişinin bir konuk olduğunu ve onun hakkında hiçbir şey bilmediklerini söyleyin. Seyircilerin görevinin çevirmene konuk hakkında sorular sormak olduğunu anlatın. Seyirciler tek tek sorularını soracak, çevirmen konuğa onun dilinde soruyu soracak, konuk da kendi dilinde cevap verecek. Çevirmen en son sorulan sorunun cevabını Türkçe ‘ye çevirip seyircilere söyleyecek.  Biraz karışık ama çok eğlenceli, çocuklar çekinirse önce siz çevirmen ya da konuk olup onları cesaretlendirebilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz