MEB, Öğrenciler için “Eğitim Arama Motoru” Oluşturmayı Hedefliyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışmayla, eğitim süreçlerinde kullanılan Google gibi arama motorlarının öğrenciler için alakasız ya da reklam içeren içerikleri kaldırması hedefleniyor.

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 6-15 yaş aralığındaki öğrencilerin yüzde 84’ü, ödev yapmak için arama motoru Google’a başvuruyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin yanlış bilgiye ulaşmasını engellemek için, “Eğitim Arama Motoru” uygulamasını oluşturmaya hazırlanıyor. MEB tarafından hedeflenen arama motoru tamamlanırsa, öğrenciler yalnızca eğitim siteleri üzerinden araştırma yapabilecek.

Öğrencilerin derslere hazırlanırken internette bulduğu ve kullandığı içerikleri kaldırmayı hedefleyen MEB, birçok sitenin yanlış bilgi verdiğini vurguluyor. MEB tarafından hedeflenen sistemin, Google, Yahoo, Yandex benzeri arama motorları gibi çalışması hedefleniyor.

Eğitim Arama Motorunda Reklam Yer Almayacak Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla oluşturulacak olan sistemde, cinsel ürünlerle ilgili reklamların listelenmesinin de engellenmesi hedefleniyor. Bilgi sağlayacağı kaynak niteliğinde kullanılması amaçlanan “Eğitim Arama Motoru” ile ilgili çalışmalarda henüz somut bir sonuç bulunmuyor. Projenin ne zaman sona ereceği ve nasıl kullanılacağı konusundaki detaylar da henüz açıklanmadı.

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz