Bir Öğretmenle Neden Evlenmelisiniz?

Şimdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii…

Başlamadan hemen önce, sosyal sorumluluk projesi olan, öğretmenlere 6 Adımda Profesyonel Gelişim Eğitiminin Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ücretsiz verileceği bir projeden bahsetmek istiyorum. Yazının sonunda mutlaka inceleyin.

Türkiye’de öğretmenlerin çektiği dertler yetmezmiş gibi bir de bekar bırakılmaya çalışılıyor. Neymiş efendim,

Bir Öğretmenle Neden Evlenmemeliyiz?”

Bir öğretmen olarak şimdi burada dur demeliyim! 🙂 Eğitim sisteminin problemlerini yaşayan biz, mesleğimizi değersizleştirmeye çalışanlara karşı duran biz, o güzel öğrencilerimize anne – baba sevgisini hissettirmek, onun yanında akademik bilgisini kazandırmaya çalışan biz, yüzlerce öğrenciye sahip olarak her birine ayrı ayrı değerli olduğunu göstermek durumunda olan biz, sesimiz kısılıncaya kadar ders anlatan biz, her öğrencimizin sevimli bir şekilde gülümsemesine sevgiyle karşılık veren biz! Ama şimdi sen gelmiş “Bir Öğretmenle Neden Evlenmemeliyiz?” diye sıralamışsın sempatik özelliklerimizi, bekar bırakmaya çalışıyorsun! 🙂 Biz öğretmenler olarak buna izin verir miyiz? Asla! Şimdi sana açıklamalıyım, neden bir öğretmenle evlenilmesi gerektiğini… İyi oku ama!


1. Sosyal Bireyler

Sosyal bireyleriz bi’ kez… Her konuda ortama ayak uydurmaya özen gösterir, suskunluğu ile boğulmak üzere olan insanları bi’ nebze de olsa muhabbete katıp, yeri geldiğinde güldürmeye çalışan bir insan varsa o kişinin öğretmen olma olasılığı çok yüksektir. Bir de unutmadan; malum, ülkemizde toplu taşıma çok kalabalık oluyor. Hani ön kapıda toplanıp da orta kısımlara ilerlemeyen insanlar var ya! İşte o insanlara, “Arkadaşlar, sizin ilerlemeniz, biraz olsun binen insanlara yardımcı olacaktır. Lütfen ilerler misiniz?” diye söylenen biri varsa o kesin öğretmendir… Tabii bu söylem, belirli kesimlere göre değişiklik gösterebiliyor. O kısımları incelemeyelim.

shutterstock_412129066

2. Sevgi Dolu

238 tane 3 ve 4. sınıf öğrencim var. Benim bu kadar… Diğer branşların mutlaka daha azdır, malum bilgisayar branşı… Şimdi bu kadar masum kalbin arasında, bir öğretmenin nasıl olması beklenir? Ne demek agresif, negatif? Hep kötü düşünüyorsunuz! Sevgi dolu, sabırla dolu, büyük bir keyifle yaşıyoruz o ders ortamını. Hiç göremediğiniz, tatlı yönleri görebiliyorlar yaptığınız çalışmada ansızın. Size söylüyor mesela, “Hocam, goril, maymunumuzun muzlarını kaçırdı ve biz bunları kodlayarak toplayacağız da bakar mısınız şuna muz nehrin üstünde sabit duruyor. Gitmesi gerekmiyor mu?” Gel de sevme! Her anında gülümseten öğrencilere sahip bir öğretmenden ne zarar gelir Allah aşkına!

1

 

3. Konuşmayı Seven

X branşı öğretmeni olsun, haftada 25 saat derse giriyor olsun. Şimdi bu güzel mi güzel öğretmenimiz, okulda 25 saat dersini anlatıyor, her öğrenci ile keyifle ilgileniyor olsun. Siz zannediyor musunuz 25 saat derse girmiş, benimle konuşarak pek vakit geçirmez diye? Öğretmenimiz kadın olsun, yeri gelir yemeğini de hazırlar, yeri gelir çocuğuyla vakit geçirir, yeri gelir eşiyle derdini, mutluluğunu paylaşır. Ne demek konuşmaz? Tamam kabul ediyorum, bazen bu konuşma sevdaları can sıkıcı olabiliyor. “Ya bi’ sus artık be” diyesi geliyor insanın. Fakat %1’lik dilimi büyütmeyelim.

shutterstock_172266500

4. İlgiyle Dolu

Bu özelliği tabii ki öğrencilerden geliyor. “Anlatıp geçen” öğretmen profilleri ile de karşılaşıyor olsak, bu büyütülmeyecek bir kitle. Her öğrencisiyle vakit yönetimi konusunda problemi olmadığı takdirde ilgilenerek, onlara yardımcı olmaya özen gösterir. Dolayısıyla, çocuğu ile olsun eşiyle olsun, ilgilenmemesi mümkün mü?

shutterstock_309239795

5. Kararlı Bir Duruşa Sahip

Şimdi bu özelliğin neresi güzel diyen arkadaşlarımız oluyordur. Neden olmasın? Bir kadını, hoşuna giden bir kıyafeti gördüğünde o mağazaya girmeme konusunda ikna etmek neredeyse imkansız. Öğretmen bile olsa… Kimi zaman böyle durumlar olsa da hem erkek, hem kadın öğretmenin genel özellikleri arasındadır o kararlı duruşu. Sınıf yönetimi konusunda ihtiyacı oluyor ne de olsa…

 

6. Ayrıntılı düşünür, çalışkandır

Dünyaya yüzlerce gözden bakar bir öğretmen, hem kişiliği, hem gördüğü eğitim bunu gerektirir. Dolayısıyla zor beğenir, hata gördüğü yerde söyler, ayrıntısı ile seçer. Böyle durumlarda biraz zorluk yaşansa da bir öğretmen ile ilişkide “Ben bu kadar sonunu göremedim” diyebileceğiniz günler kaçınılmazdır. Sonunu görerek ona göre hareket eder ve çalışır.

 

7. En Güzel Dinleyicilerden Bir Tanesi

Amerika’nın keşfini ya da Küba devrimini konuşuyorsunuz bir din öğretmeni ile… Coğrafyacı ya da tarihçi değil… Umudun bittiği an… “Cristoph Coulomb da…” ya da “Fidel Castro da öld…” diye bir çıkışla karşılaşırsınız. Hem en içten şekilde dinler muhabbetinizi hem de alakası olmasa da bir karşılık vermeye çalışır size.

shutterstock_324780365

8. Çocuğuna Düşkün

Çocuğunu yetiştirme konusunda hem dikkatli, hem bilgili hem de fazlasıyla ilgilidir bir öğretmen. En ufak bir probleminde iletişim kurduğu insanlarla konuşur ya da karşısına oturur arkadaşı gibi dinler. Olması gerektiği gibi, bilgi ve gücü ile yetiştirir çocuğunu.

shutterstock_445467991

 

Sıralayalım… 9… 10… 11…

Fakat yeter! Bekar bırakmaya çalıştığınız öğretmenler, bu ülkenin geleceğini yöneten, yön veren kişiler… Asla boyun eğmeyeceklerdir size! 🙂

Mizahi bir amaçla yazmış olduğum her satırında belli olsa da açıklama yapmalıyım. Yine bir mizahi arkadaşımızın “Neden bir öğretmenle evlenmemelisiniz?” yazısı üzerinden esinlenerek, bir öğretmen olarak bu yazıyı yazmış bulunuyorum. Mizahi bir düşünceyle okumuş olduğunuzu düşünüp, son olarak şunu söylemek istiyorum. Bu öğretmenleri bekar bırakamayacaksınız! 🙂

6 Adımda Profesyonel Gelişim Eğitimi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde en iyi 30 ders tasarımını yapan öğretmenlere ücretsiz olarak verilecektir. Projeyi incelemek için tıklayınız.

Yazı mizahi amaçlarla, kurum ve kuruluşlar ile alakası olmadan yazılmıştır.

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz