Nabi Avcı: Kodlama dersi için müfredat çalışmaları sürüyor

Nabi Avcı Açıklamasını Şu Şekilde Yaptı:

Talim Terbiye kurulu müfredat konusunda çalışıyor. Bilişim dersleri için Kodlama ve Yazılım dersi çalışmaları devam ediyor. Nabi Avcı konu ile ilgili bunu söyledi.

Peki Bu Ders Ne Zaman Gelecek?

Talim Terbiye kurulu gerekli çalışmayı yaptıktan sonra, bu dersin programa ekleneceğini düşünüyoruz. Haber Dobra olarak, kodlama dersi ile ilgili araştırmalarımızı devam ettireceğiz.

Kodlama dersi günümüzde gelişmiş ülkelerde var olan bir uygulama. Gelişmiş ülkelerin gelişmişlik göstergesi olan Yazılım – Kodlama, artık çocuklara küçük yaşlardan itibaren, yaşam felsefesi gibi veriliyor. Bu sayede yetişen nesiller, daha başarılı, daha aktif, teknolojiye daha yatkın ve iş hayatlarında daha verimli oluyor.

Kodlama dersi, gelişen dünyaya bakacak olursak, herkesin mantığını bilmesi gereken bir kavram. Teknolojik olarak ileri gitmek isteyen ülkeler, anasınıfından itibaren, Kodlama Dersini çocuklara ders olarak göstermeli.

Kodlama Bilgisi Neden Önemli?

Kodlama bilgisi çok önemlidir. Günümüzde teknolojinin girmediği hiçbir iş yoktur. Teknolojik cihazlarda da yazılım vardır. Web siteleri, elektronik cihazlar, arabalar, bilgisayarlar, hastaneden randevu alma işlemi, internet bankacılığı, banka atm’sinden para çekmek… Günlük hayatta yaptığımız işlerin belki de yüzde 80’i yazılıma bağlı olan araç gereçler sayesindedir. Bu oran gün geçtikçe artıyor. Yazılım konusunda en bilinçli nesilleri yetiştiren ülkeler ise, gelecekte kazanacak. Üretim yapan ülkeler, başarıya ulaşacak olan ülkeler, geçmişte yazılım bilinci ile, kodlama bilinci ile yeni nesiller yetiştiren ülkeler olacaktır.

Yaptığımız röportajlarda, kodlama dersine herkes çok olumlu bakıyor. Türkiye’nin, ekonomik hedeflerini gerçekleştirebilmesi için olmazsa olmaz olan kodlama bilgisi, bir an evvel müfredata girmelidir.

Şuan için Kodlama dersinin, hangi sınıflarda gösterileceği ve haftada kaç saat olacağı konusunda net bir bilgi yok.

Peki Bilişim Öğretmenlerine Nasıl Görevler Düşüyor?

Sonunda bu düşünceler gerçek oldu. Kodlama dersi zorunlu oluyor, şimdi zor görev bilişim öğretmenlerinde…

Bilişim öğretmenleri, gelişen teknoloji ile birlikte gelen teknoloji çağının en önemli aktörleri olacaklar. Bilişim öğretmenleri, bilişim çağında, bu çağa ayak uyduracak nesillerin yetişmesini sağlayarak, ülke menfaatine çok önemli katkıda bulunacaklar.

Kodlama, yazılım gibi kavramlar, ülkemizde henüz tam anlamıyla anlaşılabilen kavramlar değil. Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin, ellerindeki en önemli güç yazılım gücü olmasıdır. Askeri araç gereçlerden tutun ki, sanayide kullanılan hemen hemen her araçta, yazılım kullanılır. Bu yazılım için ülke olarak iki şansımız var: Yazılımdan uzak durup, sürekli dış ülkelere bağımlı olmak ya da yazılım ile iç içe olup, çocuklara ilkokulda başlayan yazılım eğitimleri ile yazılımı bilen nesiller yetiştirmek…

Peki ne olacak yazılım bilen nesil yetiştirirsek?

Türkiye eğer belli hedeflere ulaşmak istiyorsa, teknolojide en ileri ülkeleri yakalamalı hatta geçmelidir. Bunun birinci ön koşulu ise kodlama mantığını bilen, yazılımı özümseyen nesillerdir. Bu anlamda kodlama derslerinin müfredata girecek olması Türkiye için çok büyük bir şans. Eğitim sistemine dahil olacak kodlama dersi ile birlikte, gelecek nesiller çok daha başarılı olacak ve Türkiye sürekli olarak artış ivmesi gösterecektir.

1 Yorum

  1. belki çoğu kişi bilmez ama hindistan yazılım konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. bunun nedeni de küçük yaşta başlayan kodlama eğitimlerinin bir ürünüdür. Tabiki de iyi bir müfredat ve bu konuda hazırlanmış kaliteli bir kitap olmazsa olmazdır. yoksa ülkemizde ki ingilizce eğitimleri gibi 12 sene sonunda bilinen tek şey “what is your name” gibi havada kalır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz