Çocuğunuz Sizi Sevişirken Gördüğünde Ne Yapmalısınız?

Sigmund Freud’un “birincil sahne” olarak adlandırdığı bu durum, anne babaların sıklıkla başına gelebilmektedir. Eşinizle ya da partnerinizle çıplakken ya da sevişirken çocuğunuzun kapıyı aralayıp sizi izlediğini fark ettiğinizde ne yapacaksınız?

Öncelikle inandırıcılıktan uzak, gerçek dışı açıklamalar yapmamak gerekmektedir. Bu çocuğun ebeveynlerine güvenini zedeleyebilir ve çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyebilir.

Unutmayın ki çocuğunuzun amacı sizi cinsel ilişkiniz sırasında izlemek değildir. Çocuğunuz, anne babasının seslerini duyduğunda korku ya da meraktan ebeveynlerinin yatak odasına yönelebilir. Çığlık atanın annesi olduğunu fark ettiğinde ise korkuya kapılabilir. Bu durumda ona sevgiyle yaklaşıp, insanların ille de acı duyduklarında çığlık atmadıklarını, hoş bir şey duyunca ya da yaşayınca da çığlık attıklarını anlatmanız gerekebilir.

Ve yakalandınız!

Öncelikle anne baba bu durumda aşk oyununu yarıda kesip bu “küçük huzur bozucu” ile ilgilenmelidir. Anne baba cinsel arzularını o an için bastırıp birbirlerine yalnızca sevgi gösterisinde bulunabilirler ve bu gösteriye çocuğu da dâhil edebilirler.

Çoğunlukla çiftler bu durumda, o anın gerilimi ile çocuğa “Çık dışarı!” diye bağırabilir ya da hızla üzerinizi örtmeye çalışırlar. Bunun yerine yavaş yavaş giyinmeye başlamayı seçebilirsiniz çocuğunuz da bu durumu doğal bir şeymiş gibi kabul edebilir. Asla suçlu gibi davranmamalısınız. Aksi bir durum, onun ruh sağlığım ciddi ölçüde zedeleyecektir.

İlk önce okul öncesi dönem çocuğunuzun bu durumu nasıl yorumladığı, algıladığı üzerine düşünmeniz gerekmektedir. Büyük bir olasılıktır ki ne olup bittiğini anlayamamıştır. Bu dönemde cinsel ilişki ve haz eksenli konuşmalar uygun değildir çünkü çocuk ürkmüş, aklı karışmış (Babam annemin canını mı yakıyor?) halde olabilir. Panikleyen çocuk, ileriki yaşlarda bilinçaltında cinsel birliktelik ile ilgili olumsuz yargılarla baş etmek zorunda kalabilir.

Anne babasını yakalayan çocuk, cinsellik konusunda daha meraklı olabilir. Merakı giderilmeyen bu çocuk, olayı anlamlandırabilmek için yeniden anne babayı o halde görmeyi isteyebilir. Açıklamalar, bu durumun önüne geçebilir.

En sağlıklı tepki yumuşak bir ses tonu ile

  • “Tatlım bize birkaç saniye izin ver ve odana dön, olur mu?” diyebilirsiniz. Öncelikle paylaşmak istediğiniz mesajları düşünün. Konuşma şu şekilde gidebilir:

Ebeveyn: Tatlım, az önce kapıyı çalmadan yatak odamıza girdiğinde bizi şaşırttın. Neler gördün?
Çocuk: Babamla sen dövüşüyordunuz. O senin canını yakıyordu.
Ebeveyn: Aslında birbirimize sevgimizi göstermek için kucaklaşıyorduk. (Mesaj: Erişkinlerin birbirlerine sevgi göstermesinin bir yolu fiziksel dokunmadır.)
Çocuk: İyi ama neden giysileriniz üzerinizde değildi?
Ebeveyn: Bazen, anne ile baba birlikte çıplak yattıklarında çok hoşlarına gidiyor. Ama bu yalnızca birbirlerini seven büyükler içindir. (Mesaj: Bu bir erişkin davranışıdır.)

Çocuk: Bana çok kızdın mı?

Ebeveyn: Hayır tatlım. Ama bilmeni istiyorum ki bazen büyükler birlikte yalnız kalmak ister. Yatak odasının kapısı kapalı olduğunda bu mahremiyet istiyoruz demektir. Bir dahaki sefere içeri girmeden önce lütfen kapıyı vur ve benim yanıtımı bekle. (Mesaj: Evimizde biz herkesin mahremiyetine saygı duyarız.)

Önerilen Kaynaklar
Haffner, Debra (2007). Bebeklikten İlk Randevuya Çocuğunuzun Cinselliği. Optimist Yayınları, İstanbul.
Kentler, Helmut (2008). Çocuğuma Nasıl Cinsel eğitim Verebilirim? Turkuaz Kitaplığı, İstanbul.

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz